saç ekimi background

Saç Ekimi nedir?

Saç ekimi, ‘Saç dökülmesi sorununun kalıcı çözümü’ olarak ifade edilebilir. Saç ekimi operasyonu ise, hastane ortamında gerçekleştirilen mikro cerrahi bir operasyon olarak tanımlanabilir. Dünyada her üç kişiden birinde ileri düzeyde saç dökülmesi problemi görülmektedir. Öyle ki, yapılan son araştırmalara göre erkeklerin %25’inde 20 yaşından itibaren saç dökülmesi başlamaktadır. Saç ekimi operasyonu, ameliyathane koşullarında uygulanan mikro cerrahi bir işlemdir ve saç dökülmesine ilişkin olarak gelişen olumsuz sonuçları ortadan kaldırmanın en etkili yoludur. Başta Avrupa ve Ortadoğu olmak üzere her coğrafyadan insanın ilk tercihi olan Türkiye, saç ekimi konusunda dünyanın en başarılı ülkelerinin başında gelmektedir.

Günümüzde en sık karşılaşılan kozmetik sorunlardan biri de saç dökülmesidir. Erkeklere özgü olduğu düşünülse de kadınların da zaman zaman karşılaştığı bir problemdir. Günlük olarak 50 ile 100 saç teli arasında dökülme normaldir. Bunun üstündeki rakamlarda dökülme söz konusuysa bir uzmana danışılmalıdır. Saç dökülmesi saç lazeri, PRP gibi çeşitli saç tedavileriyle azaltılabilse ya da önlenebilse de yoğun dökülme yaşanmış kişilerde kalıcı çözüm olarak saç ekimi operasyonu gerçekleştirilmektedir.

Saç ekimi, saç dökülmesi sonucu meydana gelen seyrelme ve kellik sorununa doğal ve kalıcı bir çözüm yoludur. Saç ekimi operasyonuyla hastanın ense bölgesinden genetik olarak dökülmeye dayanıklı saç kökleri toplanarak kellik ya da seyrelme oluşmuş kısımlarda açılan kanallara ekilir. Saç ekim operasyonu lokal anestezi altında yapılan mikro cerrahi bir ameliyattır. Bu nedenle hastane ortamında ve anestezi doktoru eşliğinde yapılmalıdır.

Saç Ekimi Aşamaları

Saç ekim operasyonu üç temel aşamada gerçekleştirilir;

1. Saç köklerinin toplanması

Donör bölge işlem için hazırlandıktan sonra saç kökleri FUE motoru ile tek tek toplanır. Bu esnada köklerin zarar görmemesi çok önemlidir. Greft adı verilen bu köklerin her biri ortalama 2-3 kıl içerir.

2. Kanalların açılması

Kanalların, bulunduğu bölgeye göre doğru büyüklükte ve derinlikte açılması nakledilen saçların çıkma oranını etkiler. Ekilecek saç kökü büyüklüğüne ve uzunluğuna uygun kanal açılmasına dikkat edilmelidir. Kanalın açısı da en doğal görünümün elde edilebilmesi için iyi ayarlanmalıdır.

3. Köklerin açılan kanallara ekilmesi

Son aşamada toplanan kökler açılan kanallara 40-45 derecelik açılarla teker teker yerleştirilir ve saç ekimi operasyonu tamamlanır.

En Güncel Saç Ekimi Tekniği: FUE metodu

Saç ekiminde en güncel teknoloji köklerin mikro motor yardımıyla toplandığı, lokal anestezi altında yapılan mikro cerrahi bir işlem olan FUE saç ekimi tekniğidir. Bu teknik, saç ekim yöntemlerinin tümüne temel oluşturmaktadır.

Tüm saç ekimi tekniklerinde temel aşamalar aynıdır. Kökler alınır, kanallar açılır ve alınan kökler bu kanallara ekilir. Saç ekim yöntemlerini birbirinden ayıran farklılıklar, kökler alınırken kullanılan cihaz, kanallar açılırken ve ekim esnasında kullanılan medikal aletlerden kaynaklanır ve bu farklar saç ekimi tekniklerinin farklı isimlendirilmesine yol açar.

Saç Ekimi Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Saç Ekimi Operasyonu kaç saat sürer ve konforlu mudur?

Operasyon ortalama 6-7 saat sürmektedir. Operasyon esnasında genel anestezi kesinlikle yapılmaz ve hastaya narkoz verilmez. Lokal anestezi veya Sedasyon uygulanan hasta sohbet ederek işlemini alır.

Saç Ekimi Operasyonu Esnasında Ağrı Veya Acı Hissedilir mi?

Saç ekimi lokal anestezi altında yapıldığı için ağrı veya acı hissi minimum seviyededir. Lokal anestezinin yanında kullanılan bir diğer yöntem de sedasyon uygulamasıdır. Sedasyonlu saç ekimi ile çabuk heyecanlanan, endişe düzeyi yüksek hastalarımıza rüya tadında bir saç ekim deneyimi sunabiliyoruz.

Saç Ekimi Operasyonu İçin Kaç Gün Ayırmalıyım?

Saç ekim operasyonu için öncesi ve sonrası süreçleri göz önüne alarak hastanın 3 gün ayırması yeterli olacaktır. Bu 3 günlük süreçte;

1.gün ( Ekim ) :

Hastanemizde saç ekimi ve prp tedavisi işlemleri tamamlanır.

2.gün ( Kontrol ) :

Hastamız hastanemizde yeniden misafir edilerek köklerde herhangi bir zedelenme, kanama, enfeksiyon söz konusu mu kontrol edilir.

3.gün ( İlk Yıkama ) :

Hastamız saç ekimi ilk yıkama işlemi için yeniden hastanemize gelir. Saç ekilen bölgelere özel bir losyon sürülerek 20dk. bekletilir ve ardından profesyonel bir titizlikle yıkama işlemi gerçekleştirilir.

3.gün sonrası süreç

Saç yıkama işlemi 8 gün boyunca devam eder. İlk yıkama hariç diğer yıkamaları kendiniz de yapabilirsiniz. Yıkamanın nasıl yapılacağı size tüm detaylarıyla tarif edilir. Tercih ederseniz 8 gün boyunca hastanemizde de yıkama işlemine devam edebilirsiniz. Sekizinci yıkamayla birlikte kabukların dökülme işlemi tamamlanır.

10.gün

Ekim + Kontrol + 8 Yıkamayı içeren 10 günlük sürecin sonunda saçlarınız kısa kestirmişsiniz gibi, kızarıklıklarınız %80 azalmış bir noktaya gelinir.

Tam sonuçların alınması 6 ay ile 18 ay arasında bir sürede gerçekleşir.

Gebze saç ekimi merkezimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilir yada Whatsapp aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara