fbpx
sakal ekimi

Sakal ekimi; ailesel faktörler, genetik yapı, kazalar ya da çeşitli hastalıklar sebebiyle yüzünün belirli bölgelerinde sakal çıkmayan ya da eksik çıkan kişilerin, daha düzgün görünen sakallara kavuşmasını sağlamak amacıyla, donör alandan alınan greftlerin, sakal çıkmayan bölgelere nakledilmesidir. Yaklaşık 2- 3 saat süren sakal ekimi operasyonları, 24 yaşından sonra genel sağlık durumu yerinde olan herkese yapılabilen mikro cerrahi bir operasyondur.

Sakal ekimi lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için operasyon esnasında herhangi bir acı hissedilmez. Yüz ve ense bölgenizdeki kökler yetersiz ise, vücudun farklı yerleri de donör bölge olarak kullanılabilir. Ekilecek kök sayısına göre yaklaşık 2 – 3 saat süren bir operasyondur. Cilt üzerindeki kanallar 0,6 – 0,7 mm çaplarındaki “micro punch” adı verilen iğnelerle açılır. Bu sayede operasyon izi oluşmaz.

Saç ekiminde olduğu gibi, sakal ekimi sonrasında da hastanın hastanede yatmasına gerek olmaz. İkinci haftadan sonra uzayan sakal, makasla kısaltılabilir. Yine ikinci haftadan sonra şok dökülme denilen olay gerçekleşmektedir. Şok dökülme sonrasında ekilen sakalın tamamı 4 – 8 ay arasında çıkar. Operasyondan sonra, köklerin bulunduğu yere tutunabilmesi için, sakal tıraşının 1 ay sonra yapılması tavsiye edilir.

Randevu Al

Kimler Sakal Ekimi Yaptırabilir?

Sakal ekimine karar veren kişinin öncelikle muayene olması ve sakal dökülmesi yaşıyorsa bunun nedenini öğrenmesi gerekir. Sakal ekimi yaptıracak kişilerin, genel sağlık durumunun da yerinde olması gerekmektedir. Sakal oluşumu, kimi erkeklerde ergenlikle birlikte başlarken, kimi erkeklerde sakal oluşumu ileri yaşlarda başlayabilmektedir. Bu sebeple, sakal ektirmek isteyen kişilerin, bir kaç istisna durum haricinde, 24 yaşını geçmiş olması beklenir. Burada önemli olan hastanın, gerçekten o bölgede köselik ya da seyreklik yaşıyor olmasıdır. Erken yaşlarda sakalının çıkmadığını ve çıkmayacağını düşünerek ekim yaptırmak isteyen kişiler, oldukça dikkatli karar vermeli, köselikten emin olmadan sakal ektirmemelidir.

sakal ekimi

Hangi Durumlarda Sakal Ekimi Yaptırılabilir?

 • Genetik yatkınlık sebebiyle doğuştan köselik,
 • Seyrek sakal problemi,
 • Yanık veya kesik sebebiyle sakal ve bıyık bölgesinde boşluk oluşanlar için,
 • Kalıcı sakal dökülmesi yaşanması durumunda,

Sakal şeklini değiştirmek ya da düzeltmek istendiğinde, sakal ekimi operasyonu yaptırılabilir.

Sakal Ekimi Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar

 • Sakal ekimi öncesi, ekime uygunluğun kontrol edilebilmesi için sakal analizi yapılması tavsiye edilmektedir. Sakal analizinde ekim için kaç kök gerektiği, bu köklerin ekim yerleri belirlenir.
 • Sakal ekimi operasyonu yüz bölgesine yapıldığı için oldukça hassas bir operasyondur
 • Operasyon günü yakası bol, kolay giyilip çıkarılacak kıyafetler tercih edin.
 • Operasyon öncesinde mümkünse bir kaç gün önce sigarayı bırakmaya ya da oldukça azaltmaya çalışın, kanınızdaki oksijeni tüketen sigara yeni saç kökleriniz için oldukça zararlıdır.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Muayene ve sakal ekimi planlaması gerçekleştirilir. Sakal ekim için gerekli muayeneyi gerçekleştirdikten sonra ekim planlaması çerçevesinde hangi bölgeye kaç greft ekim yapılacağına ve bu kıl köklerinin toplanacağı donör alana karar verir. Operasyon öncesi çeşitli tahlil ve tetkikler için hastaya kan testi yapılır. Sakal ekimi operasyonu öncesi hastanın sağlık durumunun kontrol edilebilmesi için kan testi ve çeşitli tetkikler gerçekleştirilir. Lokal anestezi yapılarak greftlerin toplanacağı donör alan uyuşturulur. Sakal ekimi operasyonuna geçmeden önce, greftlerin toplanacağı donör bölge anestezik ilaçlar yardımıyla uyuşturulur. Operasyon korkusu ya da iğne korkusu yaşayan kişiler sedasyon uygulamasından yararlanılmaktadır.

Lokal anestezinin etki edebilmesi için 15-20 dk beklenmesi gerekmektedir. Greftler FUE yöntemi sayesinde tek tek toplanır. Sakal ekiminde de en yaygın olarak kullanılan yöntem FUE yöntemidir. Fue yönteminde micromotor cihazı yardımıyla gevşetilen greftler, tek tek toplanır ve ekim yapılacak olan bölgeye nakledilmek üzere hazırlanır. Bu işlem, toplanacak greft miktarına göre 1-2 saat sürebilmektedir. Toplanan greftlerin yerleştirilmesi için kanal açma işlemi gerçekleştirilir. Greftlerin toplanmasının ardından daha önce belirlenen alana, greftlerin yerleştirilebilmesi için mikro delikler açılır. Bu deliklerin çapı yaklaşık bir greft kadardır.

Kanal açma işleminde, açılan kanalların açısı, derinliği ve yönü greftlerin doğal görünümü için çok önemlidir. Greftleri açılan yerleştirilerek sakal ekimi gerçekleştirilir. Nakil işlemi için hazır hale getirilen greftler, bir medikal alet ile narince tutularak açılan kanallara tek tek yerleştirilir. Ekim işlemi bu şekilde tamamlanmış olur. Operasyon sonrası ekim yapılan alan bandajlanmaz. Sakal ekimi, yüz bölgesinin hassasiyeti sebebiyle oldukça dikkatli yapılması gereken bir operasyondur. Operasyonda kullanılacak olan mikromotorun punç uçları ya da ekim yapılması için açılan kanalların gereğinden büyük olması yüz bölgesinde ekim sonrası komplikasyonların oluşmasına sebep olabilmektedir.

Sakal Ekimi ve Sonrası

İşlem tamamlandıktan sonra pıhtılaşmış kan nedeni ile sakal ekiminin yapıldığı bölge kırmızı olarak görülür. 24 ya da 48 saat sonra yapılan temizleme ile pıhtılaşmış temizleneceği için sakallar artık görülmeye başlar. Vücut ekilen sakal köklerini besleyeceğinden dolayı ekilen yerde kanlanmalar oluşur. Bu kanlanmalar 1-2 hafta içerisinde ortadan kalkar. Bu dönem içerisinde ekim bölgesinde sivilceler görülebilir, bu durum normaldir.

Sakal nakli gerçekleştiren erkeklerin yaş aralığı sabit olmayacaktır. Modern sakal ekimi işlemi lokal anestezi uygulanacak bölgeye yapılır. Böylece tedavi gören kişi nakil sırasında acı hissetmez. Ülkemizde çoğu erkeğin sakal ektirmesindeki amaç sakalı çıkmayan erkeklere yapılan toplumsal baskı ve son zamanlarda kadınların ilgisini daha fazla çeken, erkeklerin bir adım daha öne çıkmasını sağlayan sakallı erkek akımıdır.

Saç ekiminin benzeri olan yöntem şu an saç ekiminden daha farklı bir ücretlendirme ile yapılmaktadır. Sebebi de sakal köklerinin saç köklerinden daha sıkı bir çalışma alanıyla yapılmasıdır. Aslında bu yöntem yüz saçı nakli yöntemi olarak anılmaktadır; çünkü birebir sakal değil daha çok saça benzer tüy nakli gerçekleştirilir. Bu yeni sakallar zamanla kalın ve sertleşen kıl yapısını alır. Tabi düzenli ve dikkatli traş olunması sakal nakli sonrası kökleri güçlendirerek tüy şeklinde sertleşmeyi sağlar.

Sakal Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Sakal ekimi sonrası iyileşme sürecinin tamamlanması ve sakalların eski doğal formunda çıkmaya başlaması 1 yılı alan bir süreçtir. Sakal ekimi sonrası ilk 10 günlük süre, açılan kanalların kapanması, yeni ekilen kıl köklerinin adaptesi, kıl köklerinin kabuk bağlaması ve kabukların yıkamalarla dökülmesini takip eder. Bunun hemen arkasından doğal bir süreç olan ekilen sakalların şok dökülme sürecine girerek dökülmeye başlaması gelir. Şok dökülme süreci normal bir süreçtir ve dökülen kıllar kısa bir süre içerisinde daha düzgün bir şekilde yeniden çıkmaya başlar. Sakal ekiminde şok dökülme kişiden kişiye değişmekle birlikte ekim sonrası 2. hafta ile başlayıp 2. aya kadar sürebilmektedir. Şok dökülme sürecinin hemen ardından greftler normal seyrinde uzamaya başlar.

Sakal ekimi sonrası iyileşme süreci korkulması gereken bir süreç değildir. Ekim sonrası dikkat edilecek noktalara hassasiyet gösterildiği takdirde 3 gün sonrasında yapılacak yıkama ile birlikte iyileşme sürecinin en önemli dönemi, neredeyse %70’lik kısmı atlatılmış olacaktır. Antibiyotik kullanımı ile geçen 1 haftalık sürecin sonunda, greftlerin ekilmesi için açılan toplu iğne başı büyüklüğündeki kanalların iyileşme süreci tamamlanmış olur.1 aylık hassasiyet sonrası ise şok dökülme yaşararak yenilenen kıl kökleri, kısa bir süre içerisinde uzamaya başlayacaktır. sakal ekimi sonrası iyileşmenin en önemli kısmı ilk 1 haftalık süreçtir. Greftlerin yerleştirilmesi için açılan kanalların daha iyileşmemiş, yani yerleştirilen greftlerin yerlerine tam olarak adapte olmamıştır. Bu yüzden özellikle ekim sonrası yapılacak uyarılara ve kurallara hassasiyetle uyulması sakalın kök kaybı olmadan uzamaya başlaması için çok önemlidir.

Sakal Ekimi Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar

Sakal Ekimi, yüz bölgesine yapıldığı için saç ekiminden biraz daha hassas bir operasyondur. Sakal ekimi operasyonları saç ekimine göre çok daha az sayıda greft ile yapılmasına rağmen, yüz bölgesindeki cilt yapısı, kafa derisinden çok daha hassas olduğu için sakal ekimi sonrası iyileşme süreci biraz daha uzun sürmekte ve özen gerektirmektedir.

Sakal Ekimi Sonrası Uyulması Gereken Kurallar:

İlk 3 Gün:

 • Sakal Ekimi 3-6 saat süren bir operasyondur. Sakal ekimi sonrası hastaneden ayakta ayrılacak olan kişinin yanında ona yardımcı olacak birinin olması tercih edilir.
 • İlk gün ödemin yüze inip, şişkinlik ve morarıklık olmaması için yüzün öne doğru eğilmemesi tavsiye edilir.
 • Sakal ekimi sonrası ilk 3 gün sigara içmeyiniz, alkol kullanmayınız.
 • Ekim yapılan alana su değdirmeyiniz. Ekim yapılan alanı yıkamayınız. İlk yıkama 2-3 gün sonra saç ekim merkeziniz tarafından yapılacaktır.
 • Özellikle ilk gün, ekilen greftler kanallarda serbest halde durmaktadır ve küçük bir sürtünmeyle yerinden çıkabileceğini unutmayın.
 • Özellikle ilk 3 gün, sırt üstü yatmanız gerekmektedir
  İlk 1 Hafta:
 • Sakal ekimi sonrası verilen ilaç ve antibiyotikleri düzenli kullanınız.
 • Sakal ekimi sonrası yıkama işlemini size gösterilen şekilde gerçekleştiriniz.
 • Yaraların iyileşiyor olması yüzünüzde kaşınmalara sebep olabilmektedir, yüzünüzü kaşımayınız.
  İlk 3 Ay:
 • İlk ay sonrası başlayacak olan şok dökülme süreci geçici ve normaldir. Endişelenmeyin. Dökülme sonrası greftler doğal bir seyirde uzamaya başlayacaktır.
 • İlk 3 ay tıraş olmamanız gerekmektedir. 3 aydan sonra tıraş olmaya başlayabilirsiniz.

Sakal Ekiminde Kök Sayısı Nasıl Belirlenir?

Ortalama bir insanda bıyık için 350 ile 500 arası kök,
Tam bir keçi sakalı için 600 ile 700 kök,
Favori için 200 ile 250 arası kök yanak sakalı için de 300 ile 700 arası kök

Sakal Ekimi Hakkında Merak Ettikleriniz

Sıkça Sorulan Sorular

Sakal Ekimi Operasyonundan Sonra Yüz Ne Zaman Normalleşir?
Sakal Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?
Sakal Ekimi Sonrası Tıraş Ne Zaman Olunur?
Sakal Ekimi Sonrası İz Kalır Mı?
Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç Ekimi Sonrası 10. Gün

Saç ekimi yaptırmak isteyenlerin en büyük çekincesi işlem sonrası dış görünümlerinin nasıl olacağı. Merak etmeyin, saç ekimi izleri 10 günde yok oluyor.

+90(542) 415 10 80

Hasta Yorumları

“Nejla hanım benimde saç ekimimi yaptı özellikle kendisinin bizzat saç ekimi uygulamasını yapması ilgi alakası ve profesyonelliği tartışılamaz bende çok araştırdım yaklaşık iki sene kadar çok memnunum şu an herkese tavsiye ederim..”
“Hiç tereddüt etmeden gönül rahatlığıyla gidebileceğiniz bir saç ekim merkezidir.Necla hanım ve ekibine güvenin, doğal görünümlü saçlara kavuşmanın mutluluğunu yaşayın.Ben kendilerine çok teşekkür ederim.Yaptıkları ekimden fazlasıyla memnun kaldım.Emeğinize sağlık Necla hanım..”
“Saç ekimi yaptıracak olanlar, Çok tanıdığım hizmet aldı Necla Hanım ve kendisi gibi tecrübeli güleryüzlü samimiyet dolu işinin ehli ekibi başka yerde bulamazsınız , zaten kendileriyle konuşursanız duyacaksınız ki en büyük referansları yaptıkları işlerdir. saç analizini en doğru şekilde yapıp üst düzey ilgi alaka gösteriyorlar. gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.teknolojik imkanları en iyi şekilde değerlendiren sadece yapılan işlemde değil sonrasında da tüm sorularınıza yanıt veren işini önemseyen bir ekip.”
Zeki Karav
Mehmet Yılmaz
Duygu İnce

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara