sakal ekimi

Sakal Ekimi

Birçok erkek istediği sakal ve bıyık yoğunluğuna sahip olamamaktan, sakallarında dökülmeler olmasından, sakal kaybından, sakallarının hiç çıkmamasından veya sakallarında düzensizlik olmasından şikayetçidir. Günümüzde saç ekiminin gelişmesiyle birlikte sakal ekimi ise bu şikayetlerin bir çözümü olarak hayatımızdadır. Sakal ekimi aşamasından önce erkekler çeşitli yağ, kür, maske gibi uygulamaları sakallarına uygulasa da bir çözüm alamamaktadır. Dolayısıyla sakal ekimi kararı alınana kadar geçen süre uzun bir süredir. Sakal ekiminde sonucun doğal durması, hastanın var olan sakallarına uygun doğru açıyı ve yönü ayarlanması, doğru yoğunluğun sağlanması önemlidir.

Randevu Al

Sakal ekiminin yapım aşaması

İlk olarak gerekli saç folikülü miktarı, alıcı alan ve donör alan belirlenmelidir. Ardından işlem bölgelerine lokal anestezi uygulanır ve his düzeyinin azalması için bir süre beklenilir. İşlemden önce lokal anestezi uygulandığı için ağrı ve acı hissi minimuma iner. His düzeyinin azalmasının ardından saç foliküllerinin toplanmasına başlanır. Sakal ekimi için farklı teknikler olsa da en popüler olan iki teknik DHI ve FUE teknikleridir. Bu iki teknikte de saç folikülü toplama işlemi tek tek toplanır. DHI tekniğiyle yapılıyorsa bu teknikte kullanılan CHOİ implanter adı verilen özel kalemin içindeki kanala saç folikülleri depolanır. FUE tekniğiyle yapılıyorsa toplanan saç folikülleri özel solüsyon içerisinde bekletilir. Sakal ekimi için ortalama 400-800 saç folikülü gerekir. Saç folikülleri toplandıktan sonra donör bölgeye kanallar açılır. Eğer işlem DHI yöntemiyle gerçekleşiyorsa buna gerek yoktur. Ardından alınan saç folikülleri bu alanlara ekilir ve işlem tamamlanmış olur. Saç ekimi işlemi genellikle çok uzun sürmeyen 3-4 saatlik bir işlemdir. Ve tamamen sakal kaybı veya doğuştan sakalı olmayan kişiler hariç tek seans yeterli olabilmektedir. Sakal ekiminde donör alan yani saç foliküllerinin alınacağı alan genellikle elmacık kemiklerinin bulunduğu alandır. Eğer bu alanda yeterli saç folikülü yoksa kafa, göğüs ve bacak gibi alanlar donör bölge olarak belirlenebilir.

sakal ekimi

Sakal ekiminde uygulanan DHI ve FUE tekniklerinin farkı

1) DHI tekniğinde özel bir kalem kullanıldığı için bu işlemin uzman bir kişi tarafından yapılması gerekir. Dolayısıyla DHI tekniği FUE tekniğine göre daha pahalıdır.

2) DHI tekniğinde saçın ve sakalın mutlaka tıraş edilmesine gerek yoktur. FUE tekniği ise mutlaka tıraş ister.

3) DHI tekniği FUE tekniğine göre daha yavaş ilerler ve seans süresi daha uzundur.

4) FUE tekniğinde nakil edilen saç folikülü miktarı DHI tekniğine göre daha fazladır.

5) FUE tekniği alıcı bölgede kanal açılmasını gerektirirken DHI tekniğinde kanal açılmasına gerek yoktur.

6) DHI tekniği daha dar alana sık ekim için önerilen teknik iken FUE tekniği kafa derisi gibi geniş alanlar için önerilmektedir.

 

Sakal ekiminin avantajları

 • Sakal ekimi uzun vadeli kalıcı bir işlemdir.
 • Steril ortamlarda yapıldığı sürece riski bulunmayan bir işlemdir.
 • Hastanın işlem esnasında acı ve ağrı hissetmemesi için sadece lokal anestezi yapılır.
 • İşlem esnasında ağrı ve acı hissedilmez. İşlemden sonra ise bu his minimum düzeydedir.
 • Ekilen sakallar doğal ve estetik görünüme sahiptir. Sonradan ekildiği belli olmaz, yapay durmaz.
 • Ekilen sakallar istenilen uzunluğa geldikten sonra şekil verilebilir, tıraş edilebilir.

Saç ekiminin dezavantajları

 • Donör bölgeden saç folikülleri alındığı için küçük kesiler atılır.
 • Ekilen sakallar şok dökülme evresi adı verilen evrede dökülecektir.
 • Yeni çıkacak sakalların canlanma adı verilen döneme ulaşması zaman alabilir.
 • İşlem sonrasında işleme bağlı hafif komplikasyonlar (kaşıntı, kızarıklık, kabuklanma, şişlik gibi) görülebilir.
 • Enfeksiyon ihtimaline karşı antibiyotik tedavisi gerekir.

Sakal ekimi yapılmadan önce işleme engel sağlık problemi var olup olmadığı araştırılmalıdır. Sakallarda dökülme varsa dökülmenin derecesi belirlenir. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa bu ilaçlar işlemden on gün önce bırakılmalıdır. Sigara, alkol, kafein içeren ürünler ve bitki çaylarının tüketimi sınırlandırılmalı veya tamamen durdurulmalıdır. Dengeli ve düzenli beslenmeye de dikkat edilmelidir.

Sakal ekiminin yapıldığı bölgenin 24-48 saat ıslatılmamaya dikkat edilmesi gerekir. İlk yıkamanın ardından işleme bağlı olarak oluşan kan pıhtıları bölgeden temizleneceği için ilk görünüm elde edilmiş olur. Sakallar yıkanırken paraben ve kimyasal madde içermeyen doğal ürünler tercih edilmelidir. Doktorun öneri ve uyarılarına dikkat edilmeli, önerilen krem ve losyonlar hariç ürünler uygulanmamalıdır. Sakal bölgesinde saç ekiminden sonraki ilk günlerde kızarıklık, kabuklanma, sivilcelenme, kaşıntı gibi durumlar görülebilir. Bu durumlar yaklaşık 2 hafta içerisinde kendiliğinden geçeceği için endişelenmeye gerek yoktur. Sakallar işlemden sonra sarılmamalıdır. Ekim merkezinin yapacağı pansuman yeterli olacaktır. İlk dönemde yine tıraşlama yapılmaması gerekenler arasındadır. Ancak 15 gün sonra şekil verilme yapılabilir. 1 ay sonra tıraşlama yapılabilir. Aşırı güneş ışınlarına maruz kalmak, hamam, sauna, deniz ve havuz gibi ortamlar ekim başarısını azaltacağı için bunlara dikkat edilmelidir. Yine atkı, şal gibi aksesuarlar takılmamalıdır. Sakal bölgesi yüzde bulunan bir bölge olduğu için hassastır. Darbe, travma, enfeksiyon gibi risklere karşı özenle korunmalıdır. Sakal ekimi mikro cerrahi bir işlem olduğu için steril koşullarda yapılmalıdır. Bazen steril koşullarda yapılsa bile enfeksiyon oluşmaktadır. Bundan dolayı doktorun verdiği antibiyotik düzenli olarak kullanılmalıdır. Sakal ekiminden sonra beslenme de oldukça önemlidir. Doğal besinler dengeli ve düzenli olarak tüketilmelidir. Özellikle B ve E vitaminleri, demir ve çinko minerallerinin alımına özen gösterilmelidir.

Sakal ekimi sonrası banyo ve tıraşlama işlemlerinde dikkat edilmelidir. Çünkü yapılabilecek en küçük hata bile kıl kökünün sağlığını doğrudan etkileyecektir. İlk yıkamanın genellikle ekim merkezinde yapılması uygun görülse de bazı nedenlerden dolayı ekim merkezine gidilemeyen durumlarda evde de yapılabilir. İlk yıkamada dikkat edilmesi gereken nokta hassas davranmaktır. İşlem bölgesinde işleme bağlı kabuklanmalar yaşanacağı için ilk yıkamada bu kabukların koparılmamasına özen gösterilmelidir. Sonraki yıkamalarda saç yıkama kademesi arttırılarak işlem bölgeleri kabuklardan tamamen arındırılmalıdır. Yıkama esnasında doktorun önermediği ürünler kullanılmamalıdır. Kullanılan ürünlerin kimyasal madde içermediğine dikkat edilmelidir. Yıkama suyu ılık olmalıdır. Kurutma ise havluyla sert davranılmadan yapılabilir. Tıraşlama ise kabuklar tamamen döküldükten yani 15 gün sonra yapılmalıdır. Yine işlem bölgelerine hassas davranmaya dikkat edilmelidir.

Sakal ekiminde merak edilen diğer soru ise sakal ekimini kimlerin yaptırıp kimlerin yaptıramayacağıdır. Sakalının istediği yoğunlukta olmayan kişiler, hastalık, genetik, ilaç, saç kıran gibi nedenlerden dolayı sakalında kayıp yaşayan kişiler, doğuştan sakalı olmayan kişiler, sakal bölgesinde yanık izi veya yara izi olanlar, sakal düzensizliği yaşayan kişiler 18-20 yaşını doldurduğu, vücudunda yeterli saç folikülü bulunduğu ve işleme engel herhangi bir sağlık problemi bulunmadığı taktirde sakal ekimini yaptırabilir. Vücudunda yeterli saç folikülü bulunmayan veya işleme engel sağlık problemi olanlar ise sakal ekimini yaptıramaz.

Sakal ekimi hakkında önemli tavsiyeler şu şekildedir;

1) Sakal ekimi merkezinin seçiminden emin olunmalı, hiçbir şekilde tereddüt yaşanmamalıdır. Çünkü sakal ekimi kalıcı bir işlemdir ve geri dönüşü zordur.

2) Sakal ekimi mikro cerrahi bir işlem olduğu için sterilliğe ve kişiye özel tek kullanımlık aletlerin kullanılmasına dikkat edilmelidir.

3) Reklam amaçlı yapılan sakal ekimlerinden ve ekim merkezlerinden uzak durulmalıdır. Tavsiye üzerine veya öncesi sonrası fotoğraflarına göre merkez seçilmelidir.

4) Sakal analizi birden fazla ekim merkezine yaptırılarak nihai bir sonuca varılmalıdır.

5) Tek seansta yüksek saç folikülü nakli vaadi veren ekim merkezlerine inanılmamalıdır. Bu şekilde yapılan ekimler ikinci bir seans gerekirse donör bölgesi eksik olacağından başarısız olacaktır.

6) İşlemi uygulayacak doktor ile detaylı görüşme yapılıp gerçekçi sorular öğrenilmeli, akıldaki bütün sorulara cevap alınmalıdır. Kafa karışıklıkları veya abartılı sonuç beklemek hayal kırıklığı yaşatacaktır.

7) İlk saç analizi ve muayene aşamasında işleme, işlem öncesine ve sonrasına dair yapılması gerekenler, öneriler ve uyarılar hakkında bilgi alınmalıdır. Yanlış hareketler işlemin başarısız olmasına yol açabilir. Ayrıca hasta işlem sırasında nasıl bir yol izlediğini bilirse amaç – sonuç ve neden – sonuç ilişkisi kuracağı için daha rahat bir işlem gerçekleştirilecektir.

8) Sakal ekimi öncesinde kan tahlili yaptırılarak sonuçları işlemi yapacak doktora aktarılmalıdır. İşleme engel bir sorun varsa bu aşamada ortaya çıkabilir.

9) Ekim öncesinde hangi durumların bu işleme engel olduğu öğrenilmelidir. Aksi halde olumsuz sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

10) İşlem sonrasında bazı dikkat edilmesi gerekilen noktalara göre (çift yastıkta yatmak, yastıkla koruyucu kullanmak, basit, düğmeli veya fermuarlı kıyafetler giymek gibi) düzen sağlanılırsa hasta işlem sonrasını daha rahat geçirecektir.

Sakal ekimi üç ile dört ay arasında sakal kıllarının uzamasıyla ve sekiz, dokuz ay içerisinde uzayan sakal doğal duruyorsa, istenilen sıklıkta ve sağlıklı, bakımlı görünüyorsa başarılı bir şekilde gerçekleşmiş denilebilir.

Sakal ekimi FUT tekniğiyle yapılmışsa sakal kıllarının daha dolgun göründüğü söylenebilir. Çünkü saç folikülleri donör bölgeden şerit halinde kesilerek alınmaktadır. Fakat FUT tekniği donör alanda kesi izleri bırakması, iyileşme süresinin uzun olması, daha fazla acı ve ağrı hissedilmesi gibi nedenlerinden dolayı tercih edilmemektedir.

Sakal ekimi çok büyük bir oranla başarıyla sonuçlanan bir işlemdir. Başarısız olursa burada hastanın doğru bakım yapmaması, dikkat etmemesi veya işlemi yapan kişinin hatasından kaynaklıdır.

Sakal ekiminde ekimi yapacak kişiye doğru açıyı ve yönü ayarlamak, doğru sıklığı ayarlamak, doğru saç folikülü miktarını ayarlamak gibi görevler düşmektedir. Ayrıca sakal ekimi oldukça dikkat ve özen gerektiren bir işlemdir. Yani uzman bir doktor ve ekip gerektirir. Bu da sakal ekimine fiyat olarak yansımaktadır. Fiyatlandırmaya yansıyacak diğer noktalar ise alıcı bölgenin büyüklüğü, işlemin tekniği, ekim merkezinin kalitesi, saç folikülü miktarıdır. Bütün bunlar göz önünde bulundurularak ortaya bir fiyat çıkartılır. İşlem tekniğine hasta ve doktor birlikte karar vermelidir.

Ekim merkezinin seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bunlar eğitim, deneyim ve uzmanlıktır. Sakal ekiminin doğal durması bu üç noktaya bağlıdır. İşlemi yapacak kişi eğitim görmüş T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı belge almış olmalıdır. Deneyim sakal kıllarının doğru açısını ve yönünü bulmakta önemlidir. Bundan dolayı tecrübeli bir doktor seçildiğinden emin olunmalıdır. Doktorun daha önce yapmış olduğu öncesi ve sonrası fotoğraflara da bakılabilir. Son önemli nokta ise uzmanlıktır. Saç ekimi konusunda uzmanlık yapan kişiler daha pahalı fiyat teklif etse de bu işlem özel olarak titizlik ve dikkat gerektirdiği için uzman bir doktor seçilmelidir. Sakal ekimi steril ortamlarda ve kişiye özel tek kullanımlık aletler ile yapılmalıdır. Ekim merkezi seçerken buna da dikkat edilmelidir.

Sakal Ekimi Fiyatları Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Hemen Formu Doldurunuz.

Sakal Ekimi Hakkında Merak Ettikleriniz

Sakal Ekimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1- Sakal Ekimi Doğal Durur mu?
2- Sakal Ekimi Sonrası Kızarıklık Ne Zaman Geçer?
3- Sakal Ekiminde İstenilen Sıklıkta Ekim Yapılır mı?
4- Şok Dökülme Evresi Nedir ve Nasıl Olur?

Ekim operasyonlarımızla ilgili detaylı bilgi almak için İstanbul Pendik’te bulunan EsteValley Saç Ekim Merkezi’mizi ziyaret edebilir ya da iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç Ekimi Sonrası 10. Gün

Saç ekimi yaptırmak isteyenlerin en büyük çekincesi işlem sonrası dış görünümlerinin nasıl olacağı. Merak etmeyin, saç ekimi izleri 10 günde yok oluyor.

+90(542) 415 10 80

Hasta Yorumları

“Nejla hanım benimde saç ekimimi yaptı özellikle kendisinin bizzat saç ekimi uygulamasını yapması ilgi alakası ve profesyonelliği tartışılamaz bende çok araştırdım yaklaşık iki sene kadar çok memnunum şu an herkese tavsiye ederim..”
“Hiç tereddüt etmeden gönül rahatlığıyla gidebileceğiniz bir saç ekim merkezidir.Necla hanım ve ekibine güvenin, doğal görünümlü saçlara kavuşmanın mutluluğunu yaşayın.Ben kendilerine çok teşekkür ederim.Yaptıkları ekimden fazlasıyla memnun kaldım.Emeğinize sağlık Necla hanım..”
“Saç ekimi yaptıracak olanlar, Çok tanıdığım hizmet aldı Necla Hanım ve kendisi gibi tecrübeli güleryüzlü samimiyet dolu işinin ehli ekibi başka yerde bulamazsınız , zaten kendileriyle konuşursanız duyacaksınız ki en büyük referansları yaptıkları işlerdir. saç analizini en doğru şekilde yapıp üst düzey ilgi alaka gösteriyorlar. gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.teknolojik imkanları en iyi şekilde değerlendiren sadece yapılan işlemde değil sonrasında da tüm sorularınıza yanıt veren işini önemseyen bir ekip.”
Zeki Karav
Mehmet Yılmaz
Duygu İnce

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara