saç ekimi background

Saç dökülmesi, saç tellerinde kalıcı bir şekilde meydana gelen ciddi kayıplar sonucu, beli bir süre içerisinde saçlı derinin çıplak ya da seyrek kalmasıdır. Erkeklerde daha çok görülen saç dökülmesinin birçok nedeni bulunuyor. Bu nedenler arasında en etkin olanı ise genetik yapıdır. Bunun dışında beslenme başta olmak üzere sinir, stres, hastalıklar, mevsim değişiklikleri, bazı kozmetik ürünleri gibi etmenler de saç dökülmesini tetikleyen bir başka nedenlerdir. Genetik yapı haricinde diğer nedenlerden dolayı dökülen saçların, cerrahi müdahale gerektirmeden geri kazanılma oranı çok yüksektir ancak sorun androgenetik alopesi gibi genetik kaynaklı kalıcı bir dökülme ise cerrahi çözümler daha kalıcı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Saç dökülmesi tedavileri konusunda en net çözüm saç ekimidir. Bu konuda bilim dünyası, 2000’li yılların başından bu yana çok önemli adımlar attı. FUE yönteminin ortaya çıkmasıyla saç ekimi operasyonları farklı bir seviyeye taşınarak, daha çok tercih edilir hale geldi.

Saç ekimi operasyonlarında başarı, operasyon ile alakalı olduğu kadar operasyon öncesi ve özellikle operasyon sonrası süreçte hastanın bilinçli hareket etmesiyle alakalıdır.

Saç Ekimi Operasyonu

Saç ekimi, son yılların en popüler sağlık ve estetik hizmetlerinden biri haline gelmiştir. Saç ekimi ile ilgili yapılan çalışmalar yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahiptir. Çok eski zamanlardan beri yapılan saç nakli operasyonları, tekrarlayan ameliyat seansları, izler ve iyileşme süresinin uzun olması nedeniyle neredeyse hiç tatmin etmiyordu. Kullanılan tüm saç ekimi yöntemlerinde yama modeli yapılıyordu. Bu yama operasyonu hem doğal bir görünümden uzak hem de dikiş izlerinin belli olmasından dolayı tercih edilmiyordu.

Gelişen teknoloji ile beraber bilim dünyası, bütün bu olumsuz durumları göz önünde bulundurarak folikuler unite kavramını geliştirdi. Saç ekimi operasyonları, 90’lı yılların sonunda bulunan foliküler ünite kavramıyla çok daha konforlu hale gelmiş ve hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya başlamıştır.

FUT yöntemiyle başlayan bu gelişme FUE yönteminin köklerin tek tek alınmasını sağlayan ve dikişsiz, izsiz saç ekimi imkanı sunmasıyla birlikte, saç ekimi günümüzde altın çağını yaşamaya başlamıştır. Dikişsiz, izsiz operasyon imkânı ile birlikte saç ekimi operasyonlarında önemli bir artış yaşanmıştır. Saç ekiminin temel mantığı şu şekilde işler; verici diğer adıyla donör olarak belirlenen saçlı bölgeden sağlıklı saç köklerinin alınıp saçların döküldüğü bölgeye transfer edilmesidir.

FUE Saç Ekimi Tekniği

FUE saç ekimi tekniğinde, iki kulak arkası ile kulakların üstündeki verici sahalardan sağlıklı saç köklerini içerisinde barındıran saç foliküllerinin micromotor adı verilen medikal bir cihaz sayesinde yardımıyla yuvarlak şekilde yerinden teker teker çıkarılıp saçsız olan bölgeye ekilmesidir.

FUE saç ekimi yöntemi, saç köklerinin tek tek alınmasına imkan verdiği için donör bölgede (ense bölgesinde) iz bırakmaz. Dikişsiz ve büyük kesiklere gerek olmadan saç köklerinin toplanmasına olanak sağlar. FUE yöntemiyle saç ekimleri, ekilecek olan greft sayısına göre 4 saat ile 8 saat arasında sürebilmektedir. Lokal anestezi ile yapılan FUE saç ekimi sayesinde operasyon esnasında ağrı ya da acı hissedilmez.

Saç Ekimi Öncesi Muayene Nasıl Yapılır?

Saç ekimi öncesinde tedavinin boyutunu belirlemek amacıyla kişi muayene edilir. Saç ekimi muayenesi doktor tarafından saçın incelenmesi ve hastanın hikayesinin dinlenmesiyle başlar. Tedaviye yön verecek olan bu muayenede şu sorulara cevap aranır:

 • Hastanın saç dökülmesi kalıcı mı?
 • Saç ekimine mani olabilecek bir hastalığı var mı?
 • Verici bölgenin (donör bölge) saç sıklığı ne durumda?
 • Saç nakli yapılacak olan bölgenin büyüklüğü ne kadar?
 • Saç köklerinin alanı kapatabilecek mi?
 • Hastanın ihtiyaçları ve saç ekiminde beklentileri neler?

Başarılı Bir Saç Ekimi İçin Uygun Kriterler Neler?

Saç ekimden tam bir verim alabilmek için saç ekimi öncesindeki muayeneden itibaren, tamamen iyileşme sürecine kadar olan süreçte çok titiz davranmak gerekir. Bu titizlik isteyen durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kişinin genel sağlık durumu
 • Saç ekimi öncesinde yapılan muayenelerde doğru tespit yapıp, hastanın beklentilerini tam olarak karşılamak
 • Saç ekimini yapacak hekimi ve ekibinin tecrübesi
 • Verici bölgedeki saç sıklığı ve saç teli kalınlığı
 • Verici bölgedeki saçlı alanın büyüklüğü
 • Verici ve nakil yapılacak bölgede cilt ve saç hücrelerinin sağlığı
 • Saç kökü nakledilecek alının büyüklüğü
 • Saç ekimini yaptıran kişinin hekim önerilerine uymada göstereceği titizlik

Saç ekiminin en önemli kuralı, doğal bir görünüm sağlayabilmektir. Doğal görünümün ortaya çıkmasını sağlayan birçok önemli husus var. Bu hususlar şöyle:

 • Ön saç çizgisinin belirlenmesi
 • Saç köklerinin yerleştirildiği kanalların açıları ve yönü
 • Saç kökleri yerleştirilen kanalların genişliği ve derinliği.

Saç ekiminde doğal görünüm kanal açma sürecinde belirlenir. Köklerin yuvaları, saçların nasıl çıkacağını belirleyen temel etkendir. Öte yandan saç ekimi sonrasında dikkat etmeniz gereken bir dizi bakım işlemi olduğunu unutmayın. Saç ekimi sonuçlarının daha olumlu ve sağlıklı ilerlemesi için saç bakımınızı düzenli olarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Sağlıklı saçlara sahip olan bir kişide saç yoğunluğu cm2’ye 70-100 saç telidir. Saç dökülmesi sonrasında 70-100 saç teli bulunan bu cm2‘ye 50 saç teli ekilirse, bölge saçlı bir görünüme kavuşur. Ancak yoğun saç ekimi isteniyorsa, cm2 ‘ye 30-40 saç kökü ekimi yapılır. Bu da o kadar alana 65-88 saç teli anlamına gelir. Yoğun saç ekimi, herkes için geçerli bir uygulama değildir. Verici olarak adlandırdığımız bölgedeki saç yoğunluğunun buna elverişli olması gerekir. Açık alanı kapatabilecek kadar sağlıklı saç kökünün olup olmadığı operasyon öncesinde yapılan muayenede karar verilir. Ayrıca saçın düz, kıvırcık ya da dalgalı olup olmaması da yoğun saç ekiminde oldukça büyük bir etkiye sahip. Kıvırcık ve dalgalı saç teline sahip kişilerde cm2 ‘ye saç ekimi tatminkar yoğunlukta yapılır. Ancak düz ve ince telli saçlarda cm2 ‘ye daha fazla saç ekimi yapılır.

Tepe Bölgesine Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi işlemi, uygulanacak bölgeye göre zorluk gösterebilir. Tepe bölgesine saç ekimi, yani diğer bir ismiyle verteks bölgeye saç ekimi işlemi, klasik saç ekiminden biraz daha özen ister çünkü başın tepe bölgesindeki saç, her yöne hareket edebileceği için saç ekimi sırasında uygun açılarla saçı ekmek gerekir. Tepe bölgesine saç ekimi nasıl yapılır? Tepe bölgesine yapılacak olan saç ekiminde, bu bölgede bulunan saç dönerini doğal bir şekilde yeniden oluşturulması gerekmektedir. Saç dönerlerinin olduğu bölgede, saç kökleri farklı açı ve yönlere yatkındır. Saç ekimi doktoru tepe bölgesindeki döneri dikkatlice şekillendirir. Bunun için kanal açma işlemi esnasında istenilen derinliğe, yön ve açıya karar verilir.

Doğal görünüm için bu durum oldukça önemlidir. Vertex bölge olarak geçen bu bölgeye yapılacak olan saç ekimi için tecrübe daha büyük önem kazanır.Tepe bölgesine yapılacak olan saç ekimlerinde, doktor tecrübesi önem kazanmaktadır. Özellikle saç dönerinin olduğu bölgenin yeniden oluşturulması, kanal açma işleminin dikkatlice yapılmasını gerektirir. Tepe bölgesi genellikle 700-1500 saç kökü ile kapatılabilmektedir. Bu bölgeye yapılan ekimlerde de en elverişli verici alan, ense bölgesidir.

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi operasyonları ekilecek olan greft sayısına göre değişmekle birlikte 3500-4000 greftlik bir ekim için 6-7 saatlik bir operasyon gerekmektedir. Saç ekiminde hasta lokal anestezi ile uyuşturulduğu için operasyon süresince ayıktır ve bu sebeple acı hissetmez. Saç ekimi operasyonları, saç köklerinin toplanması ve saç köklerinin ekilmesi olarak iki temel bölümden oluşur. Saç ekimi uzun soluklu bir operasyon olsa da 3-4 saat süren bu bölümler arasında hasta için yemek molası verilebilmektedir. Hasta operasyon süresince dinlenebilir, uyuyabilir ya da operasyonun el verdiği ölçüde televizyon izlemek gibi farklı bir şeyler ilgilenebilir.

Saç ekimi teknikleri arasında FUE, iyileşme süresi dahil saç ekim süresi en kısa süren bir operasyondur. Saç ekimi süresinde, saçsız alanın genişliği çok fazla etkiye sahiptir. Bunun dışında saç özelliği bu süreyi etkileyen diğer bir nedendir. Saçın dalgalı ve kıvırcık olması, daha az saç kökünün ekilmesi demektir. Bu da saç ekiminin süresini kısaltır. Ama saç telinin düz ve ince olması, daha fazla saç kökü ekilecek anlamına gelir. Bu da saç ekiminin süresini uzatır. Favori ekimi ya da kaş ekiminde ise greft sayısı düştüğü için saç ekimi operasyonlarının süresi kısalabilmektedir.

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara