Kadınlarda Saç Ekimi İstanbul

Günümüzde hem kadınlarda hem de erkeklerde saç dökülme problemi oldukça sık yaşanmaktadır. Saç ekimi ise bu probleme çare olarak karşımıza çıkmaktadır. Saç ekimi kalıcı ve kolay bir yöntem olduğundan saç dökülmesi problemi yaşayan herkesin kurtarıcısı haline gelmiştir. Dış görünüşte belirgin bir fark yaratması bakımından saç ekim işlemi kadınlar tarafından erkeklere göre daha çok rağbet gösteren bir işlemdir. Çünkü saç dökülmeleri dış görünüşte fark yaratırken aslında psikolojik olarak da bir etki yapabilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre saç dökülmesi erkeklerde sadece mutsuzluk etkisi yaratırken, kadınlarda mutsuzluğun yanı sıra korku ve utanç etkisi de yaratmaktadır.

Randevu Al

Kadınlarda Saç Dökülme Nedenleri

Kadınlarda en sık saç dökülme nedeni androgenetik alopesidir. Androgenetik alopesi saç foliküllerinde yani köklerde meydana gelen değişimler nedeniyle görülen saç dökülmesidir. Androgenetik alopesi saç köklerinin küçülmesi, ince ve renksiz saçlara dönüşmesi, saçın büyüme aşamasında durup dökülmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Androgenetik alopesi 3 farklı şekilde gelişebilir.

  • Diffüz (yaygın)
  • Lokalize (bölgesel)
  • Paternli (erkek tipi)

1) Diffüz (yaygın): Saç hattının korunduğu fakat kafa derisinin tamamında seyrekleşme yaşanılan saç dökülmesini ifade eder. Seyrekleşme şiddetine göre üçe ayrılmaktadır.

Kadınlarda Saç Ekimi

Ludwig I: Saç dökülmesinin en erken evresidir ve tepe bölgesinde seyrekleşme mevcuttur bu seyrekleşme minimaldir.

Ludwig II: Tepe bölgesinde görülen seyrekleşmenin bir sonraki aşamasıdır. Saç hacmi azalmış ve açıklık belirgindir.

Ludwig III: Ön saç çizgisinin korunduğu halde seyrekleşmenin daha çok görüldüğü evredir. İncelme yaygındır ve kafa derisi bariz bir şekilde açıktır.

2) Lokalize (bölgesel): Kafa derisinin orta bölgesinde diffüz saç dökülmesi görülmeden ortaya çıkan saç dökülme tipidir. Olsen tipi olarak da bilinmektedir.

3) Paternli (erkek tipi): Saç dökülmesi alın çizgisinden başladığı ve yanlara doğru yayıldığı saç dökülme tipidir. Hamilton tipi olarak da bilinmektedir.

Kadınlarda saç dökülmesinin diğer nedenleri ise genetik yatkınlık, otoimmün hastalıklar, hormonal değişimler, ilaç kullanımı, menopoz, gebelik, aşırı stres, demir eksikliği, ağır diyet uygulamaları şeklinde açıklanabilir.

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygın bir sorun haline gelse de dökülme tipleri temelde farklılık göstermektedir. Erkeklerde daha çok ön, yan ve tepe bölgelerde dökülme problemi yaşanırken kadınlarda erkeklerde olduğu gibi belirgin bir dökülme görülmez. Erkeklerde ön bölüm yani saç çizgisi geriye doğru giderken kadınlarda böyle bir durumun görülmesi çok nadirdir. Kadınlarda saç dökülmeleri daha çok bütün kafa derisine yayılmış ve seyrekleşme olarak görülür.

Kadınlarda Görülen Saç Dökülme Tiplerinden Korunma Yolları:

Saç dökülme problemlerinden tıbbi tedavi öncesi evde doğal yöntemlerle korunmak mümkündür. Bu doğal yöntemler kişisel bakım ve sağlıklı beslenmeyi oluşturmaktadır. Kişisel saç bakım rutininde protein içerikli bakım ürünleri, nem ve elastikiyet için su, yağ ve renk içerikli pigmentli bakım ürünlerine yer verilmelidir. Ayrıca düzenli keratin bakımı da yaptırılmalıdır. Beslenmede ise dikkat edilecek noktalar sağlıklı ve dengeli beslenmek, bütün besin maddelerini doğal bir şekilde tüketmektedir. Bu doğal yöntemlerin uygulanmasına rağmen saç dökülme probleminin önüne geçilememişse tıbbi tedavi düşünülebilir. Bu tedaviyi belirlemek için dökülme nedeni ve dökülme tipi oldukça önemlidir. Tedaviyi belirlemek ise yalnızca uzman bir ekip tarafından yapılabilir. Tedavi belirlemenin yanı sıra saç dökülmesinin geçici mi kalıcı mı olduğu ve dökülmenin seyri de tespit edilmelidir.

Kadınlar İçin Önerilen Tıbbi Ve Tıbbi Olmayan Tedavi Yolları:

1) Saç Ekimi: Saç ekimi saç dökülmesine karşı kalıcı bir seçenek sunan, hastanın kendi vücudundan alınan saç köklerinin alıcı olarak belirlenen saçların seyrek olduğu ya da hiç olmadığı bölgeye nakledilmesidir. Saç ekimi mikro cerrahi bir işlem olarak tanımlanmaktadır. Çünkü işlem esnasında çeşitli iğne ve aletler kullanılmaktadır. Hastanın vücudunda yeterli saç folikülü varsa bu işlem denenebilir. Paternli veya lokalize saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler saç ekim işlemini düşünebilir.

2) Minoxidil: Saçlı deriye topikal yani ilacın kafa deriye uygulanması olarak yapılan bu işlem saç dökülmesini yavaşlatır ya da tamamen önüne geçebilir.

3) PRP: PRP cerrahi olmayan saç bakım işlemidir. Bu işlem saçı korur ve onarır. Hastanın kanından bir miktar alınarak santrifüj yapıldıktan sonra vücuda enjeksiyon ile geri verilmesi işlemine dayanmaktadır.

4) Saç Mezoterapisi: Farmakolojik ilaçların karışım yapıldıktan sonra lokal olarak deri altına verilmesidir. Bu işlemde özel iğneler, özel teknikler ve küçük dozlar kullanılır. Bu işlemin saç dökülmesini yavaşlatma ve saçları canlandırma etkisi vardır.

5) Sağlıklı Beslenme: Proteinden ve karbonhidrattan zengin besinlerin tüketimiyle birlikte, bitoin, magnezyum, çinko, selenyum ve A, E, C, B6 vitaminlerinin alımı saçları güçlendirir ve korur.

Kadınlarda Saç Ekimi

Saç ekimi temelde aynı olsa da erkeklerde ve kadınlarda saç dökülme tiplerinin farklı olmasından dolayı saç ekim işleminde de farklılıklar olabilmektedir.

Kadınlarda Saç Ekim İşleminin Aşamaları:

Saç ekim işlemi öncesi kadınlarda saçların tamamının kazınması gerekmez. Tamamen tıraşlama işlemi yerine kafanın arkasından iki kulak arasına görünmeyecek şekilde tıraş yapılır. Bu tıraşlama çok belirgin olmadığı için anlaşılmaz. Hastaya lokal anestezi ya da sedasyon uygulaması yapıldıktan sonra 0.6 mm ya da 0.8 mm çapta saç kökleri çıkarılır. Ardından dökülmenin ve seyrekleşmenin yaşandığı bölgelere mikro kanallar açılır, donör bölgeden alınan saç kökleri bu kanallara nakledilir. Burada saç kökünün açısı ve yönü önem taşımaktadır. Kadınlarda saç ekiminin donör bölgesi genelde ense olarak tercih edilmektedir. Saç ekim işlemi safir uçlu özel aletler kullanılarak da yapılabilir, DHI yöntemi kullanılarak da yapılabilir. Safir uçlu özel aletler keskin ve pürüzsüz bir alana ekim işlemi yapmayı sağlarken, DHI var olan saçların arasına ekim işlemi yapmayı sağlar. Saç ekim işlemi hastaya özel planlanmalı ve uygulanmalıdır. Uygulama bittikten 2-4 saat gözetim altında tutulur ardından taburcu olunur. Saç ekim işlemi 6-8 saat süren ve tek seansta biten bir işlemdir. Bu sürenin ortalama olarak 3 saati saç köklerinin toplanması, 1 saati kanalların açılması ve geriye kalan süre toplanan saç köklerinin ekilmesidir. Donör ve alıcı bölgeler işlemden sonraki ilk üç gün bandajla sarılır. Üç günün bitiminde bandajlar çıkarılır ve pansuman yapılır. Yine Üç günün bitiminde saç yıkama işlemi yapılabilir. Fakat ilk saç yıkama işleminin saç ekim işleminin yapıldığı merkezde yapılması gerektiği bilinmelidir. İlk on gün kabuklanma, kızarıklık, şişlik veya ödem işlemden sonra en sık yaşanılan problemlerdir. On günün bitiminde bu problemler sona erecektir. Saç ekim işlemi sırasında lokal anestezi veya sedasyon uygulaması yapıldığı için ağrı ya da acı hissedilmeyecektir fakat saç ekim işlemi bittikten sonra bu uygulamaların etkisinin geçmeye başlamasıyla birlikte ağrı veya acı hissetmek normaldir. Bu durum çok minimal bir tablo olarak ilerlese de bazı hastalar uzman önerisiyle ağrı kesici kullanabilir.

Kadınlarda Saç Ekim İşleminin Başarısı

Kadınlarda saç ekim işlemi yapılırken donör bölge olarak saç kökünün güçlü ve sık olmasından dolayı ense bölgesi tercih edilmektedir. Eğer saç ekim işlemi uzman bir ekip tarafından steril ortamlarda ve steril, kişiye özel tek kullanımlık iğne ve aletlerle yapılırsa başarı oranı %99’a kadar çıkmakta ve olası komplikasyon olasılığı azalmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk üç gün ağır iş yapmamaya ve darbe almamaya dikkat edilmelidir. Sırt üstü yatmada bir sakınca yoktur. İşlemden sonraki ilk 15 gün işlemi yapan ekibin önerdiği krem ve losyon dışında saç bakım ürünleri kullanılmamalıdır. Kafaya ağırlık yapacak şapka, bere takılmamalıdır. Güneşe direkt maruz kalmaktan kaçınmalı, havuz, sauna gibi ortamlardan bir süre uzak durulmalıdır. Kafa derisinde işleme bağlı oluşan kabuklar koparılmamalı ve bölge kaşınmamalıdır. Eğer normalden farklı bir durumun yaşandığı düşünülüyorsa işlemi yapan hekime başvurulabilir. İşlemden sonra işleme bağlı yara izi kalıp kalmayacağı ise kullanılan tekniğe göre değişmektedir. FUE tekniği iz bırakmazken FUT tekniği ile yapılan saç ekiminde iz kalma ihtimali oldukça yüksektir. Bundan dolayı FUE tekniği FUT tekniğine göre daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Diğer bir konu ise saçın boyatılıp boyatılamayacağıdır. İşlem sonrası istenilen boya gelen saçların kestirilmesinde, farklı şekiller verilmesinde ve boyatılmasında bir sakınca yoktur. Saç ekim işlemi sonrası saçlar işlemi yaptıran kişiye aittir ve dilediği gibi kullanabilir.

Kadınlarda saç ekim işlemi seyrek veya dökülen saçların yanı sıra alın daraltma amacıyla da uygulanabilmektedir. Alın bölgesi normalden daha geniş olan ya da olduğunu düşünen kadınlar saç ekim işlemini yaptırmaya ihtiyaç duyarlar. Çünkü alın bölgesi saç şekillendirmede en çok etkili olan bölgedir. Saç ekim işlemi kalıcı bir işlem olduğu için bu sayede kadınlar alın açıklığını istediği gibi ayarlayabilir.

Kadınlarda saç ekim işleminin fiyatları hem işlemin yapılacağı alanın büyüklüğüne göre hem de seçilen tekniğe göre değişmektedir. Ekilen saç miktarı arttıkça fiyat da orantılı bir şekilde artmaktadır.

Saç ekimi işlemi, doğru değerlendirmeler akabinde uzman bir ekip tarafından yapıldığında kalıcı sonuçlar veren bir işlemdir. Günümüzde pek çok farklı saç tedavisi olmakla birlikte saç ekimi işlemi bu tedaviler arasında hastalara uzun soluklu sonuçlar sunan tek tedavidir. Her geçen gün medikal alandaki gelişmeler sayesinde daha da konforlu bir hale gelen saç ekimi işlemi günümüzde her ne kadar erkek hastalara daha sık yapılsa da kadın hastalarda da etkin ve yüz güldüren sonuçlar alınmaktadır.

Kadınlarda Saç Ekimi Hakkında Merak Ettikleriniz

Kadınlarda Hangi Saç Ekimi Yöntemleri Kullanılmaktadır?

Ekim operasyonlarımızla ilgili detaylı bilgi almak için İstanbul Pendik’te bulunan EsteValley Saç Ekim Merkezi’mizi ziyaret edebilir ya da iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç Ekimi Sonrası 10. Gün

Saç ekimi yaptırmak isteyenlerin en büyük çekincesi işlem sonrası dış görünümlerinin nasıl olacağı. Merak etmeyin, saç ekimi izleri 10 günde yok oluyor.

+90(542) 415 10 80

Hasta Yorumları

“Nejla hanım benimde saç ekimimi yaptı özellikle kendisinin bizzat saç ekimi uygulamasını yapması ilgi alakası ve profesyonelliği tartışılamaz bende çok araştırdım yaklaşık iki sene kadar çok memnunum şu an herkese tavsiye ederim..”
“Hiç tereddüt etmeden gönül rahatlığıyla gidebileceğiniz bir saç ekim merkezidir.Necla hanım ve ekibine güvenin, doğal görünümlü saçlara kavuşmanın mutluluğunu yaşayın.Ben kendilerine çok teşekkür ederim.Yaptıkları ekimden fazlasıyla memnun kaldım.Emeğinize sağlık Necla hanım..”
“Saç ekimi yaptıracak olanlar, Çok tanıdığım hizmet aldı Necla Hanım ve kendisi gibi tecrübeli güleryüzlü samimiyet dolu işinin ehli ekibi başka yerde bulamazsınız , zaten kendileriyle konuşursanız duyacaksınız ki en büyük referansları yaptıkları işlerdir. saç analizini en doğru şekilde yapıp üst düzey ilgi alaka gösteriyorlar. gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.teknolojik imkanları en iyi şekilde değerlendiren sadece yapılan işlemde değil sonrasında da tüm sorularınıza yanıt veren işini önemseyen bir ekip.”
Zeki Karav
Mehmet Yılmaz
Duygu İnce

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara