dhi saç ekimi

DHI Saç Ekimi Nedir?

Saç dökülmeleri, kayıpları, genel saç kaybı, seyrekleşmeler, alnın açık olması gibi sorunlar günümüzde birçok kişinin şikayeti haline gelmiştir. DHI saç ekimi saçlarından seyrelme, dökülme, genel saç kaybı, saçkıran hastalığı gibi nedenlerden dolayı şikayet edenler için günümüz teknolojisiyle birleştirilen saç ekimi yöntemidir. Saç dışında bıyık, sakal, kaş bölgelerine yapılan saç ekimlerinde de DHI yöntemi kullanılmaktadır. DHI saç yöntemi bir seansının 6-8 saat sürdüğü tek seanslık bir yöntemdir. Fakat bazı durumlarda ek seansa da ihtiyaç duyulabilir. DHI saç ekiminde CHOİ adı verilen bir implanter sayesinde işlem gerçekleştirilir. Bu implanterin içerisinde alınan saç foliküllerini depolamak amacıyla bir bölüm bulundurmaktadır. DHI saç ekimi diğer tekniklere göre daha konforlu ve pratik olsa da maliyetinin yüksek olmasından dolayı kullanım oranı diğer tekniklere çok yakındır.

Randevu Al

DHI yönteminin uygulanması

 • İlk olarak işlem alanlarına sedasyon ya da lokal anestezi uygulanır. Bu alanlar uyuştuktan sonra işleme başlanır.
 • CHOİ implanter kullanılarak alıcı bölgeden yani saç foliküllerinin yoğun olarak bulunduğu bölgeden saç folikülleri toplanır ve implanter içerisinde yer alan kanala yerleştirilir.
 • Sonraki adım saç foliküllerinin ekilmesidir. Saç folikülleri donör bölge yani saç şikayetlerinin yaşandığı, saç dökülmelerinin veya kayıplarının olduğu bölgedir. Saç folikülleri toplandıktan sonra yine CHOİ implanter ile bu bölgeye ekilir. Saç folikülleri ekilirken var olan saçların çıkış yönüne ve açısına bakılarak ekilmelidir. Aksi halde estetik ve doğal durmayan görünüm ortaya çıkacaktır. Saç folikülleri donör bölgeye ekildikten sonra saç ekimi tamamlanmış olur. DHI ile saç ekiminde 15-16 tane CHOİ implanter ucu ve 2-6 tane CHOİ implanteri kullanılır.
dhi saç ekimi

DHI saç ekim tekniğinin diğer tekniklere göre avantajı

 • Saç köklerinin doku içine yerleşmesini sağlayarak estetik ve gerçekçi bir görünüm sağlar.
 • Ekilen saç köklerinin bekleme süresi olmadığı için daha sağlıklıdır.
 • Diğer saç ekim işlemlerinde kanal açma adımı varken DHI saç ekiminde kanal açma yoktur. Bu da daha az kesi alanı olacağından kanama riskinin minimum seviyede olduğu anlamına gelmektedir.
 • Yine aynı nedenden dolayı daha az kesi alanı olacağı için işlem sonrasında iyileşme daha hızlıdır.
 • DHI yönteminde tıraşsız işlem uygulandığı için daha rahat yapılır. Ayrıca tıraşlamaya ihtiyaç duyulmadığı için kadınlar için de uygun bir tekniktir.
 • Saç ekim işleminin neden olduğu kızarıklık, kabuklanma ve yaralar 7-10 gün arasında geçer.
 • Donör bölgesinden alınan saç köklerinin beklemeden alıcı bölgeye nakledildiği için bekleme kaynaklı greft ölümleri söz konusu değildir. Bu da daha sağlıklı bir işlem sunmaktadır.
 • Ön saç çizgisinin belirlenmesi diğer tekniklere göre daha kolaydır.
 • Kesi alanları minimum seviyede olduğu için saç işlemi sonrasında hiçbir yara ve dikiş izi kalmaz şeklindedir.

DHI saç ekim tekniğinin diğer tekniklere göre dezavantajı ise

 • DHI tekniğinde kanal açma işlemi olmadığı için uzman bir doktor ve ekip gerekir.
 • Diğer saç ekim tekniklerine göre maliyeti yüksektir.
 • Saç açısı ve saç yönü oldukça önemlidir dolayısıyla dikkat gerektiren bir işlemdir.
 • İşlem süresi diğer tekniklere göre daha uzundur şeklindedir.

DHI saç ekimi ilk kez kalın telli ve düz saç yapısına sahip kişilere uygulansa da günümüz teknolojisiyle bütün saç özelliklerine uygulanabilir hale gelmiştir. CHOİ implanter 0.64 mm ile 1.0 mm arasında kalınlığa sahip olduğu için bütün saç kalınlıklarında da kullanılabilir. DHI saç ekimi ile 18 yaşından büyük olan ve işleme engel sağlık problemi bulunmayan herkese saç ekimi yapılmaktadır. DHI tekniğinin yapılması planlanırken saç kökü derinliği ve saç kalınlığı dikkate alınmalıdır. DHI tekniğinin uygulanmaması gereken hastalar Hepatit C, AIDS, Liken, Psödopelade hastalarıdır. Ayrıca saç kökü derinliğine ve folikül sayısına bakılacağı için yeterli sayıda saç folikülü bulunmayan kişiler de bu işlemi deneyememektedir. Şeker, tansiyon gibi kronik hastalıkları belirli düzene oturmuş kişiler ise doktor izninden sonra bu yöntemi deneyebilir.

DHI tekniğinin komplikasyonları

Saç ekimi mikro cerrahi bir işlem olduğu için ekim tekniğine bakılmaksızın steril koşullarda ve malzemelerle yapılmalıdır. Öncelikle steril ortamlarda yapılmayan ekimlerin komplikasyon riskinin arttığı bilinmelidir. Fakat yine de bazı durumlarda bu şartlar sağlansa bile komplikasyon durumları yaşanabilir. Bu komplikasyonlar

 • Kabuklanma: İşlem alanlarında ufak kesiler olduğu için kabuklanma yaşanması oldukça doğaldır. Kabukların koparılmaması, doktorun önerdiği losyon ve kremler kullanılarak yumuşatılması gerektiği bilinmelidir. Kabuklanma dönemi işlem bölgelerinin iyileşmeye başladığının habercisidir.
 • Kızarıklık: Kızarıklıklar en fazla 2-3 gün içerisinde geçmesi beklenen komplikasyonlardır. Herhangi bir uygulama yapılmasına gerek yoktur.
 • Morluk: Morluk yaşanması oldukça düşük komplikasyondur. Herhangi bir uygulama yapılmasına gerek yoktur.
 • Şişlik ve ödem: Şişlik ve ödem kesi yerlerinde yaşandığı en çok görülen komplikasyonlardır. Mutlaka bir uygulama yapılması gerekmese doktorun önerisine göre sıcak veya soğuk uygulama yapılabilir. Bunun yanı sıra ödemin alın kısma inmemesi için bol yatak istirahati önemlidir.
 • Kaşıntı: Kesi alanlarının iyileşmesi veya saçların çıkmasında görülebilecek komplikasyon kaşıntıdır. Kaşınan bölgeler tırnaklarla kaşınmamalıdır eğer fazla kaşınma durumu varsa avuç içi kaşınan bölgeye bastırılabilir. Sertçe ovalamak ve kaşımak doğru bir uygulama değildir.
 • Enfeksiyon: Eğer işlem steril koşullarda yapılmışsa enfeksiyon riski zaten düşüktür fakst yine de doktor istemi ile kullanılan antibiyotik ile enfeksiyon riski daha da azalmaktadır.
 • Saç dökülmeleri: Donör bölgeden alınan saç folikülleri alıcı bölgeye ekildikten bir süre sonra bu foliküllerin dökülmesi olağan bir durumdur. Fakat endişelenmeye gerek yoktur. Dökülen saçların yerine kalıcı ve yeni saçlar çıkacaktır.

Bunların dışında bir komplikasyon oluşmuşsa ya da bu durumların ağır geçirildiği düşünülüyorsa işlemi gerçekleştiren hekime başvurulmalıdır. İşlemi yapan hekimin önerisi dışında hiçbir ilaç kullanılmamalıdır ve düzenli olarak kullanılan ilaçlar vaktinden önce bırakılmamalıdır. DHI saç ekimi ile yapılan saç ekimlerinin iyileşme süresi oldukça kısadır. İşlemin yapıldığı gün hastaneden çıkış yapılır. Evde ise iki günlük yatak istirahati sonrasında günlük hayata dönmek mümkündür. Eğer bu süreden daha kısa sürede günlük hayata dönmeye çalışılırsa ödem alına inip ciddi baş ağrıları oluşturabilir. DHI yönteminin tamamen iyileşme süresi iki haftadır. Beklenen sonucun alınması ise 12 ay sürer.

DHI tekniğinde de diğer saç ekim teknikleri gibi dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlar ön saç çizgisinin belirlenmesi ve ayarlanması, simetrik olması, saç köklerinin alıcı bölgeye doğru açı ile yerleştirilmesi, saçların uzayacak çıkış yönlerinin belirlenmesi ve doğru sıklığın ayarlanmasıdır. Bu noktalardan bir tanesinin bile yanlış yapılması saç ekiminin başarısız olmasıyla sonuçlanacaktır. Bundan dolayı saç ekim işleminin uzman bir doktor ve ekibi tarafından yapılmasına özen gösterilmelidir.

DHI saç ekiminin fiyatlandırılması her hastaya göre farklılık gösterebilmektedir. Bunun için kapsamlı bir muayene sonrası fiyat belirlemek daha doğru olacaktır. Ayrıca alıcı bölgenin büyüklüğü, alınan ve ekilecek olan saç folikülü miktarı, doktorun ve ekibinin uzmanlığı ve saç ekim merkezinin kalitesi gibi etkenler de fiyata yansıyacaktır. Bundan dolayı internetten bir fiyat almak yerine saç ekim merkezine gidip muayene olunarak bir fiyat alınmalıdır. DHI saç ekiminin diğer tekniklere göre daha masraflı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

DHI saç ekiminin FUE saç ekiminden farkı

 • DHI saç ekiminde FUE saç ekimine göre sınırlı alanda daha sık ekim yapılabilir.
 • DHI saç ekiminde daha sık ekim yapıldığı için saçların tamamen dökülmesinin beklenilmesine gerek yoktur.
 • DHI saç ekiminde donör bölgeden alınan saç foliküllerinin hiç beklemeden alıcı bölgeye nakledilirken FUE yönteminde bir süre beklenilir. Dolayısıyla DHI yönteminde saç foliküllerinin zarar görmesi söz konusu değildir.

DHI saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gerekenler

 • Saç ekimi öncesi ilaç kullanımı: Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa işlemden 15 gün önce bu ilaçların kullanımı bırakılmalıdır. Ve işlemden 10 gün sonra kullanımına devam edilmelidir. Düzenli olarak kullanılan ilaçlar hekime bildirilmelidir.
 • Sigara ve alkol kullanımı: İşlemden 10 gün önce işlemden 10 gün sonrasına kadar sigara, alkol tüketimi bırakılmalıdır. Kafein içeren kahve, çay, kola, bitki çayı gibi ürünlerin tüketimi de sınırlandırılmalıdır.
 • Saç ekimi öncesi saç temizliği ve kıyafet seçimi: Saç ekimi öncesi saçlar yıkandıktan sonra saç ekiminin yapılacağı merkeze gidilmelidir. Yine işlem öncesinde tıraşlama yapılacaksa bu da saç ekim merkezine gidilmeden önce yapılmalıdır. Şampuan seçimi paraben içermeyen doğal şampuanlardan yana olmalıdır. Kıyafetler ise sürtünmeye neden vermeyecek, fermuarlı veya düğmeli basit olmalıdır.
 • Saç ekimi öncesi beslenme: Beslenme şekli her zaman doğal ve dengeli olmalıdır. Vitamin ek takviyeleri kullanılabilir. Kabızlığı önleyecek şekilde besinlerin (bol sıvı ve lifli gıdalar) tüketimi gerekmektedir.
 • Saç ekimi öncesi kimyasal içeriğe sahip ürünlerin saçtan uzak tutulması: Kimyasal ürünler saçlara zarar vereceği için hem işlem öncesinde hem de işlem sonrasında bu ürünlerin saçtan uzak tutulması gerekmektedir. Ayrıca yüksek ısılı işlemden, jöle, sprey gibi saç bakım ürünlerinden de saçlar uzak tutulmalıdır.

DHI saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

 • Ağır egzersizlerden kaçınıp istirahat edilmelidir.
 • Stresten uzak durulmalıdır.
 • Sigara, alkol, bitki çayı, kafein içeren besinlerin tüketimi işlemden sonraki 10 gün sınırlandırılmalıdır.
 • Yüz üstü yatmakta sakınca yoktur fakat ağır darbe, travma almaktan kaçınılmalıdır. Yatarken çift yastık kullanılmalıdır. Ayrıca yastığın üzerine yastık koruyucu geçirmek yastığı sızıntı şeklinde olabilecek kanamalardan ve işlem esnasında saç köklerini daha kolay yerleştirmek için deri içine enjekte edilen serum sıvısından korur.
 • Hastayı terletecek kıyafetlerden (bere, şapka gibi) ve ortamlardan (hamam, deniz, sauna gibi) kaçınılmalıdır.
 • İlk saç yıkama işlemin yapıldığı merkez tarafından yapılmalı, saç yıkama konusundaki uyarı ve önerilere uyulmalıdır.
 • İşlem bölgeleri bandajla sarılmamalıdır.

Saç Ekimi Fiyatları 2022 Yılında Ne Kadar Oldu?

Saç ekimi fiyatları her saç ekim merkezinde dönemsel olarak değişebilmektedir. Saç ekimi fiyatları aşağıdaki koşullar doğrultusunda belirlenir;

* Dönemsel
* Uygulanan Teknik
* Gereksinim Duyulacak Greft Sayısı
* Saç Ekimi Hariç Yapılacak Ek Uygulamalar
* Medikal Ekipmanlar ve Hastane Koşulları

Belirtmiş olduğumuz etkenlerden dolayı aynı saç ekim merkezinden 2 kişi aynı anda fiyat alsa dahi farklı bir fiyat ile karşılaşabilirler.

Sık sorulan soruları sizin için derledik;

1- Saç Ekimi İçin En Önemli Unsur Nedir?
2- Saç Ekiminde Ekilen Saçlar Doğal Görünür mü?
3- Saç Ekimi İçin Uygun Adaylar Kimler?
4- Saç Ekimi Sonrası Ekilen Saçlar Dökülür mü?

Ekim operasyonlarımızla ilgili detaylı bilgi almak için İstanbul Pendik’te bulunan EsteValley Saç Ekim Merkezi’mizi ziyaret edebilir ya da iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Saç Ekimi

Öncesi ve Sonrası

 • Before-ornek-1
  After-ornek-1
  Öncesi ornek-1 Sonrasi
 • Before-ornek-2
  After-ornek-2
  Öncesi ornek-2 Sonrası
 • Before-ornek-3
  After-ornek-3
  Öncesi ornek-3 Sonrası
Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç Ekimi Sonrası 10. Gün

Saç ekimi yaptırmak isteyenlerin en büyük çekincesi işlem sonrası dış görünümlerinin nasıl olacağı. Merak etmeyin, saç ekimi izleri 10 günde yok oluyor.

+90(542) 415 10 80

Hasta Yorumları

“Nejla hanım benimde saç ekimimi yaptı özellikle kendisinin bizzat saç ekimi uygulamasını yapması ilgi alakası ve profesyonelliği tartışılamaz bende çok araştırdım yaklaşık iki sene kadar çok memnunum şu an herkese tavsiye ederim..”
“Hiç tereddüt etmeden gönül rahatlığıyla gidebileceğiniz bir saç ekim merkezidir.Necla hanım ve ekibine güvenin, doğal görünümlü saçlara kavuşmanın mutluluğunu yaşayın.Ben kendilerine çok teşekkür ederim.Yaptıkları ekimden fazlasıyla memnun kaldım.Emeğinize sağlık Necla hanım..”
“Saç ekimi yaptıracak olanlar, Çok tanıdığım hizmet aldı Necla Hanım ve kendisi gibi tecrübeli güleryüzlü samimiyet dolu işinin ehli ekibi başka yerde bulamazsınız , zaten kendileriyle konuşursanız duyacaksınız ki en büyük referansları yaptıkları işlerdir. saç analizini en doğru şekilde yapıp üst düzey ilgi alaka gösteriyorlar. gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.teknolojik imkanları en iyi şekilde değerlendiren sadece yapılan işlemde değil sonrasında da tüm sorularınıza yanıt veren işini önemseyen bir ekip.”
Zeki Karav
Mehmet Yılmaz
Duygu İnce

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara