saç ekimi

İnsanlar, zaman zaman saç dökülmesi sorunlarıyla karşılaşabilirler. Saç kaybı yaşayan kişilerden bazıları saç ekimine başvurmaktadırlar. Saç ekimi işlemi sayesinde kişiler saç seyrekliği ya da kellik sorununa çözüm bulurlar.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, saçsızlığın yaşandığı bölgede mikro cerrahi ile sağlıklı saç köklerinin eklenmesi işlemidir. Kişinin kendi saçları, saçsız bölgeye nakledilir ve bu bölgeden sağlıklı saçlar doğal bir biçimde yeniden çıkar. Saç ekme işleminin bazı aşamaları vardır ve kişiler birkaç seansın ardından değişimi kendi gözleriyle görmeye başlarlar.

1. Anamnez Alma ve Hasta Bilgilendirme

Anamnez, hastanın öyküsüdür. Saç ekimi için uzmanlara başvuran hastadan anamnez alınır ve uzmanlar hastayı saç ekiminin detaylarını anlatarak bilgilendirir. Estetik bir işlem olan saç ekimi yapılmadan önce hastanın istek ve arzularının iyice belirlenmesi ve tedavi planının bu doğrultuda oluşturulması önemlidir.

2. Donör Bölgeye Lokal Anestezi Uygulanması

Donör bölge, danışanın sağlıklı saç köklerinin alınacağı saçlı bölgedir. Danışanın sonrasındaki değişimini görebilmesi için kafa derisinin fotoğrafı çekildikten sonra saç köklerinin alınacağı ve transfer edileceği bölgeler kalem yardımıyla işaretlenir. Ardından da donör bölge öncelikle tıraşlanır ve ardından lokal anestezi uygulanır.

3. Sağlıklı Saç Köklerinin Eldesi (Ekstraksiyon)

Lokal anestezinin etkisini göstermesinin ardından saç kökleri punch ve mikromotor isimli aletlerle yerinden çıkarılır. Hastalardan günlük yaklaşık olarak 4500 saç folikülü yani 8-9 bin saç teli elde edilebilir ve bu foliküller özel olarak hazırlanan saç saklama solüsyonlarında saklanır.

4. Saç Köklerinin Ayıklanması

Alınan saç kökleri, stereoskop adı verilen bir büyüteç yardımıyla incelenir, ayıklanır ve optimum sıcaklıklarının korunması için LED ışıkları yardımıyla hazır hale getirilir.

5. Kanal Açma

kellik sorunu yaşanan bölgeye, lokal anestezi altında keskin safir bıçak yardımıyla insizyonlar yapılarak saç köklerinin yerleştirilimesine olanak sağlayan kanalların açılması işlemidir.

6. İmplantasyon

Bu aşamada saçsız bölgeye lokal anestezi uygulanır ve uzman hekim, saç köklerini son derece dikkatli bir mikrocerrahi işlemi gerçekleştirerek yerleştirir.

Levent Hastanesi bünyesinde bulunan saç ekimi merkezimizde tüm bu işlemler titizlikle uygulanmaktadır.

Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesi, hemen hemen herkeste görülebilen bir problemdir. Saç dökülmesi, günde 50 ila 150 tel arasında olduğunda sorun yaratmazken bu sayıları aşan dökülmeler bazı problemlere yol açabilmektedir. İnsanların saç dökülmesiyle karşılaşmasının ise pek çok nedeni bulunuyor.

Stres ve Depresyon

Saç dökülmesinin nedenlerinde ilk sıralarda yerini alan stres ve depresyon varlığında, saçlarda dönemsel olarak dökülmeler meydana gelir. Stres durumunun ortadan kalkması halinde saç eski sağlığına kavuşabilir. Depresyon ve diğer rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar da saç dökülmesine sebebiyet vermektedir.

Hastalıklar, İlaç Kullanımı ve Kemoterapi

Bazı iç hastalıkları, ilaçların yan etkileri ve kemoterapi sonucu da saç dökülmesiyle karşılaşılabilir.

Cinsiyet

Cinsiyet, saç dökülmesini etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Erkeklerde özellikle ilerleyen yaşlarda kadınlara göre saç dökülmesi daha sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Genetik Faktörler

İnsan vücudunun genetik kodlaması da saç dökülmesi hakkında söz sahibidir. Aile öyküsünde saç dökülmesi problemi yaşamış kişilerde, bu problemin görülme sıklığı daha yüksek ihtimalle seyreder. Saç dökülmesinin normal seviyelerin üstünde meydana geldiği ilk zamanlarda alınan takviyeler ve önlemler, sorunu engelleyebilir.

Deri Rahatsızlıkları

Egzama, akne, sedef hastalığı, mantar hastalıkları, deride aşırı yağlanma gibi sağlık problemleri saç dökülmesini tetikleyen faktörler arasındadır.

Beslenme, Vitamin ve Mineraller

Saç, keratin yapıda canlı bir oluşumdur. Saç derisi ve saçlar gereken şekilde beslenebildiği takdirde sağlığını koruyabilmektedir. Saç köklerinin ve saçın yapısının sağlığını ve dayanıklılığını korumak için vücuda ve saça yararlı beslenme şeklinin geliştirilmesi, gerekli vitamin ve minerallerin alınması gerekir. B12, folik asit, biotin, D vitamini, demir, çinko gibi maddelerin eksikliğinden saçlar olumsuz etkilenir. Zayıf saçlara sahip kişiler besleyici karışımlar ve kremler yardımıyla saçlarını güçlendirebilirler.

Hormonlar

Özellikle kadınlarda hormonal değişimler oldukça fazladır ve saç derisi bu durumdan etkilenebilir. Hormonların işleyişinde bozukluk varsa bu uzman hekimlerce tespit edilir ve gerekli tedavi planı çizilir.

Kozmetik Ürünler ve Saç Uygulamaları

Kozmetik ürünlerinin ve boya gibi kimyasal maddelerin yanlış uygulanması sonucu oluşan tahribatlar, saçı sürekli toplama da saç dökülmesine neden olabillmektedir.

Tıraşsız Saç Ekimi

Saç ekimi, pek çok farklı teknikle uygulanabilen bir işlem. Bu yöntemlerden bazıları sağlıklı saç köklerinin alındığı alan olan donör bölgeyi ya da tüm kafayı traşlamayı gerektiriyor. Bazı yöntemlerde ise tıraşlamaya gerek kalmadan doğrudan donör bölgeden foliküller alınabiliyor. Tıraşlanan bölgeden yeni saçların çıkması biraz zaman alacağı için, saç ekimi düşünen kişiler estetik açıdan kısa süre de olsa belli bir bölgenin saçsız kalmasını istemiyor ve tıraşsız saç ekiminin yollarını araştırıyorlar. Mevcut pek çok saç ekim tekniği de geliştirilerek tıraşlama işleminin ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Traşsız FUE Tekniği

FUE saç ekimi tekniği, tıraşlanmayı gerektiren bir tekniktir ancak hastaların estetik kaygıları ve normal yaşantılarına bir an evvel dönme istekleri nedeniyle tıraşsız versiyonu da geliştirilmiştir. Tıraşsız FUE tekniği, yardımcı personelin saçları ayırarak rahat görülebilecek bir alan açmasını ve uzman doktorun mikro cerrahi ile saç köklerini almasını kapsıyor. Punch ismi verilen alet yardımıyla doktor, saçın açısı ve uzama yönüne uygun olarak saç köklerini topluyor ve saçsız bölgeye ekleme yapıyor.

Her seansta daha az folikül toplanabildiği için, uzun süren bir yöntem. Ayrıca daha farklı ekipmanlar ve daha çok emek gerektirdiği için ücreti de tıraşlı tekniklere göre daha fazla.

DHI Tekniği

DHI da tıraşa gerek kalmadan saç ekimini mümkün kılan bir teknik. Tıraşsız FUE tekniğine çok benzer ancak bazı farkları da bulundurur. FUE’ye göre tek seansta daha az köke ulaşılabilir ancak iyileşme süresi ve kanama daha azdır. Ayrıca FUE tekniğinde, geniş bir alana ekim yapmak ana hedefken, DHI tekniğinde sık ekim yapmak esas alınır.

Traşsız Saç Ekimine Alternatif Yöntemler

Tıraşsız saç ekimi, maliyet ve zaman açısından kişileri düşündürebilmektedir. Bu nedenle tıraşlanan bölgenin küçük bir alanı kapsaması ya da uzun saçların arkasında kalarak belli olmamasının mümkün olabileceği teknikler saç ektirmek isteyen kişilerin başvurdukları yöntemler arasında yerini alır.

Sedasyon ile Saç Ekimi

Saç problemi yaşayan kişiler, farklı saç ekimi yollarını araştırıyorlar. İnsanın kendini estetik açıdan iyi hissetmesi sağlıklarını da pozitif yönde etkiliyor. Bu nedenle saç problemlerini kafasına takan kişiler sıkıntıyı ortadan kaldırmak istiyorlar.

Sedasyon ile Saç Ekimi Nedir?

Sedasyon, anestezi uzmanı hekimler tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir ve sedasyon uygulanan kişinin, tabiri caizse uyumasını sağlar. Kişilere sedasyon solüsyonları damar yoluyla verilir ve anestezi uzmanı tarafından uykunun derinliği ayarlanır. Sedasyon ile refleksler ve hissetme duyusu kontrol altına alınarak kişilerin işlem sırasında herhangi bir şeyi görüp hissetmesi veya tepki vermesi engellenir.

Sedasyon ile saç ekimi ise saç ektirecek kişinin yaşı, cinsiyeti, kilosu, rahatsızlıkları gibi faktörlere ve işlem süresine uygun olacak şekilde anestezi uzmanlarının kişiyi uyutarak ekim işleminin gerçekleşmesi olayı olarak tanımlanabilir.

Levent Hastanesi saç ekimi merkezinde sedasyon ile saç ekimi uygulaması da yapılmaktadır.

Sedasyon ile Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

– Saç ekimi için gelen danışanlar ile tedavi planı görüşülür. Uzman hekimler tarafından hastanın istekleri doğrultusunda, estetik kaygılar güdülerek bir yol çizilir.

– Hasta, işlemin gerçekleşeceği gün aç karnına gelir ve koldan damar yolu aracılığıyla sedasyon solüsyonları verilir. Bu solüsyonların miktarı anestezi uzmanları tarafından belirlenir.

– Hasta, saç ekimi sırasında yaşanacak herhangi bir acıyı hissetmez ve geçen tüm bu süre içerisinde uyuduğu için hatırlamaz.

– Kafa traşlanıp donör bölgeden alıcı bölgeye saç kökleri yerleştirildikten sonra işlem tamamlanır ve 10-15 dakika içerisinde hasta uyandırılır.

Sedasyon ile Saç Ekimi Avantajları

– Sedasyon ile saç ekimi sayesinde, özellikle iğneden korkan hastalar, kafa derisine uygulanan lokal anestezi iğnelerinden kurtulmuş olurlar.

– Saç ekimi 5-7 saat süren uzun bir işlem olduğu için, hasta bu süreyi göz açıp kapayıncaya kadar atlatmış olur.

– Lokal anestezi ile saç ekiminde hasta acıyı hissetmese bile tüm bu süreçte bilinci açık olacaktır ve buna bağlı olarak strese girebilecektir. Sedasyon, bu durumun önüne geçer.

DHI Saç Ekimi

Saç ekimi, günümüzde saç dökülmesi ve kellik problemi yaşayan kişilerin başvurduğu bir mikro cerrahi işlemidir. Bu işlemin uygulanmasında farklı teknikler uygulanabilmektedir. DHI’de en çok geliştirilmiş tekniklerden bir tanesidir.

DHI Saç Ekimi Nedir?

Donör bölgeden alınan saç foliküllerinin doğrudan saçsız bölgeye ekilmesi, yani implantasyonunun sağlanması işlemine DHI (Direct Hair Implant) saç ekimi adı verilir. İmplantasyon doğrudan CHOI ismi verilen ince silindirik bir yapıya sahip el aletiyle yapıldığı için hastanın saç derisinde herhangi bir kesi gerekmez.

DHI Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Hastanın anamnezi alındıktan sonra ve istekleri doğrultusunda tedaviye başlanır. DHI saç ekiminde saçın alınacağı bölgeye ve ekileceği bölgeye lokal anestezi uygulanır. Özel el aletleriyle uzman bir hekim tarafından, saçların çıkış yönüne ve açısına uygun olarak foliküller alınır. Hemen ardından saçsız bölgeye alınan bu foliküller açı ve yöne uygun olarak özel kalemler yardımıyla implante edilir.

DHI Saç Ekimi Avantajları

* Doğrudan implantasyon gerçekleştirildiği için kafa derisinde kesi gerektirmez. Bu da sonradan yara iyileşmesi ağrısına ve insizyon izine sebebiyet vermez.
* DHI saç ekimi tekniğinde saçların tıraşlanmasına ihtiyaç duyulmaz.
* Ekilecek foliküller kafa derisi dışında çok az vakit geçireceği için, ekilen bölgedeki saçların daha sağlıklı ve güçlü olması sağlanır.
* Kullanılan aletler oldukça ince oldukları için ve çeşitli boyutlardaki seçenekleriyle alınan foliküllerin daha sık aralıklarla kafa derisine yerleştirilmesine olanak sağladıkları için daha gür saçlara sahip olunmasını sağlar.

DHI Saç Ekimi Dezavantajları

DHI saç ekimi tekniğinde kullanılan aletler, biraz maliyetli olduğu için bu maliyet tedaviye de yansımaktadır . Ücret, çok daha dikkatli bir mikro cerrahi işlemi ve yoğun bir emek gerektirdiği için de artış göstermektedir.

Diğer Saç Tedavileri Nelerdir?

Saç dökülmesi ve kellik sorunlarıyla mücadele eden pek çok kişi, tedavi yolları araştırmaktadır. Saç ekimi, herkesin sıklıkla ihtiyaç duyduğu bir işlemdir ve akla ilk gelen yöntemlerden bir tanesidir. Peki, saç ekimi dışında farklı saç tedavileri de var mıdır? Varsa bu tedaviler nelerdir?

İlaç Tedavisi

Saç dökülmesi problemiyle mücadele eden kişiler, uzman bir doktora başvurarak doktorun reçete edeceği ilaçları uygun dozlarda kullanabilir ve saç dökülmesine dur diyebilir. İlaçlar, saç dökülmelerini engellemenin yanı sıra mevcut saç köklerinin sayısını arttırır ve saç tellerini kalınlaştırır. Başlangıç ve orta derecedeki saç dökülmelerine iyi gelebilen bir yöntemdir.

PRP Saç Tedavisi (Plazma Tedavisi)

PRP saç tedavisiyle mevcut köklerin güçlendirilmesi ve sağlıklarının yeniden kazandırılması amaçlanır. Saç problemi yaşayan kişinin kanından alınan kök hücreler vasıtasıyla yapılan bir tedavi planı olduğu için, herhangi bir hastalık ya da alerji riski taşımaz.

Plazma tedavisi, saç dökülmesi sorunu yaşayan, seyrek ya da zayıf saçlara sahip kişilere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kişiden alınan kan, santrifüjlenir ve birkaç işlemin ardından diğer kan hücrelerinin dibe çökmesi, trombositten zengin plazmanın üstte kalması sağlanır. Elde edilen plazma kafa derisine enjekte edilir ve herhangi bir yabancı madde kullanılmadan, kişinin kendi hücreleriyle saç köklerini yenilenmesi sağlanır.

IGF Saç Tedavisi (Growth Factor)

Bu yöntemde ise, büyüme faktörü olarak adlandırılan maddeler kullanılır. Büyüme hormonları konsantre hale getirilir ve saç derisine enjekte edilir. Böylece saçların gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde tamamlanması sağlanır.

Saç Mezoterapisi

Saçların sağlığı için beslenme, mineral ve vitaminlerin dengeli alınması da önem arz eder. Bu maddeler karıştırılır ve “Vitamin Kokteyli” isimli bir karışım elde edilir. Bu karışımın saç derisine enjekte edilerek saçların sağlıklı beslenmesi, saç dökülmesinin engellenmesi ve ince tellerin kalınlaşması sağlanır.

Yukarıdaki tedavilerden hiçbiri, olmayan saç köklerini yerine koymaz, mevcut köklerin ve saç tellerinin güçlenmesi sağlarlar.

Saç Ekiminde Sık Sorulan Sorular

Saç ektirmek isteyen kişiler, akıllarında pek çok soruyla bir uzmana danışıyorlar ve de bu soruların cevabından emin olduktan sonra karar veriyorlar. Tereddüt etmeden saç ekimi yaptırmanın ve sonuçların beklentileri karşılamasının tek yolu ise, saç ektirmek isteyen kişilerin sorularına yanıt bulabilmesi olarak biliniyor.

Saç Ekimi Zararlı mıdır?

Derinizde mevcut bulunan saç greftleri, yine kendi derinize yerleştirileceği için saç ekimi zararlı değildir. Saç ekiminin uzman ve deneyimli hekimler tarafından yapılması önem arz eder.

Saç Ekimi Sonrası Mevcut Saçlar Dökülür mü?

Saç ekimi işlemi sonrasında, ilk 1 ay içinde şok saç dökülmesi görülebilir. Bu olağan sürecin bir parçasıdır ve eklenen foliküllerin yerleşmesi için gereklidir. Daha sonra zamanla 1 yıl içinde saçlar çıkacak ve doğal görünümlü bir saç yapısı elde edilecektir.

Saç Ekimi Sonrası Saçlar Doğal Görünümlerine Kavuşur mu?

Saç ekiminde gelişen teknikler sayesinde doğal bir görünüme kavuşmak mümkündür. Sık bir şekilde ekimin yapılmasını mümkün kılan teknikler, iyi bir mikro cerrah tarafından uygulandığında iyi sonuçlar elde edilebilir.

Saç Ekimi Ağrı Yapar mı?

Saç ekimi sırasında lokal anestezi uygulandığı için kişiler herhangi bir acı hissetmezler. Kullanılan iğnelerin inceliği ve ekim sıklığı operasyon sonrası ağrıları etkileyebilir ancak ağrı kesiciler yardımıyla operasyon sonrası ağrılarının da önüne geçmek mümkündür.

Kazıtmadan Saç Ekimi Yaptırmak Mümkün müdür?

Kazıtmadan saç ektirme yöntemleri de mevcuttur ancak daha maliyetli ve zaman alıcı olabilmektedir. Saçların yeniden çıkması sürecinde estetik kaygıları ortadan kaldırdığı için tercih edilmektedir.

Saç Ekimi Başarı Oranı Nedir?

Uzman bir hekim tarafından dikkatlice planlanmış ve gerçekleştirilmiş bir saç ekimi operasyonu çok yüksek oranlarda başarıya sahiptir.

Saç Ekimi Ortalama Ne Kadardır?

Saç ekimi fiyatlarının ortalama bir değeri olsa da pek çok etkene göre değişkenlik gösterir. Özellikle farklı yöntemler bunda belirleyici olabilir. Tıraşsız saç ekiminde ise ekipman ve emek fazlalığı nedeniyle fiyatlarda değişkenlik gözlemlenir.

Pendik’ te bulunan saç ekimi merkezimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilir yada Whatsapp aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara