saç ekimi background

Hem erkek hem de kadın bireylerin saç ekimi işlemini yaptırdığı bilinmektedir. Fakat pek çok birey saç ekimi hakkında ayrıntılı bir bilgiye sahip değildir. Özellikle Saç ekimi nasıl yapılır? Saç ekimi, genellikle erkeklerde ön bölgeye kadınlarda ise genellikle tepe kısmına yapılan bir işlemdir. Ameliyat işlemi gerektirdiği için saç ekimi birçok birey tarafındandı daha garanti gözüyle bakılmaktadır.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi yakın yüz yılda bulunan ve saç dökülme problemi yaşayan bireylerin sağlıklı bir saça kavuşması için yapılan işlemdir. Bu nedenle pek çok kesim tarafından saç ekimi işlemi tercih edilmektedir. Özellikle ön bölgelere yapılan saç ekimi işlemi sırasında garanti ihtimali daha düşüktür.

Fakat pek çok birey tarafında bu gibi uyumsuzluk problemleri görülmemiştir. Eğer sağlıklı bir kurum veya kuruluş tarafından saç ekimi işlemi yapılmaz ise tehlikelidir. Çünkü genellikle ameliyat işlemi ile yapılan saç ekimi için genel sağlık bilgisi çok önemlidir. Eski çağlarda yapılan saç ekimi işlemlerinin başarısız olmasının temel nedeni bu durum olmaktadır. Genellikle saç ekimi işlemini tercih edenler erkekler olarak bilinmektedir. Türkiye pazarında saç ekim işleminin birçok müşterisi orta doğudandır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi işlemi temelde iki basmaktan oluştuğu uzmanlar tarafında bildirilmiştir. İlk basamak genellikle uygun saç hücrelerinin bulunması olarak bilinmektedir. Devamında bu saçların hangi bölgeye ekilecek ise uygunluğu test edilmektedir. Bu teste etme işlemi sırasında yapılan işlemlerin en başında ilk denemeler ortaya çıkar.

Eğer saç ekimi işlemini yaptırdığınız kurum alanında uzman ise muhtemelen analiz edilir. Özellikle sağlıklı bir saç derisi ile saç konusunda pişmanlıklar yaşamamak için bu gibi durumlara dikkat edilmelidir. Genellikle ameliyat sonrasında doktor kontrolünde kafa derisi temizlenir.

Fakat unutulmaması gereken en önemli durumların başında saç ekimi işleminin oldukça tehlikeli olduğu bilinmelidir. Çünkü genellikle saç ekimi işlemini yapan kuruluşların fiyat aralığı yakındır. Bu durum da güvenilirliğin oldukça düşmesine sebebiyet vermektedir.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

İstanbul’da saç ekimi alanında hizmet veren Estevalley saç ekim merkezi tarafından yayınlanan yöntemleri incelediğimizde, 3 farklı saç ekim yöntemi olduğu sonucuna vardır. Bu yöntemler Fue, Dhi saç ekimi ve Safir FUE saç ekimi yöntemleridir. Bu yöntemlerin hepsinde nihai mantık aynıdır. Mantık ensede bulunan sağlıklı saç köklerinin bir kısmının, tepe bölgesine taşınmasıdır. Yöntemler arasındaki fark kullanılan cihazlar veya işlemin uygulanma şekilleri arasındaki değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Bazı yöntemler daha fazla saç kökünün çıkmasında veya daha gür saçlara sahip olmakta direkt etki ettiği bilinen bir gerçektir.

Saç Ekimi Süreci Nasıl İşler?

Saç ekimi süreci öncelikle hastanın saç ekimi yaptırmaya karar vermesi ile başlamakta olup ön muayene sonrasında saç ekimine karar verilmesi halinde 1 seans işlemin 6 – 8 saat arasında yapılmasıyla sonuçlanır. Saç ekim merkezleri arasında saat/greft farkı olsa da ortalama olarak 1 seansta 3000 ila 4000 arası greft taşınıyor ve bu da açıklığı çok fazla olmayan saçlar için 1 seansta açıklığın kapanmasıyla sonuçlanıyor. Süreç öncelikle lokal anestezi (sedasyon uygulaması) yapılarak saç diplerinin geçici süreliğine uyuşturulması ile başlıyor. Daha sonra ekim yapılacak bölgeye greftlerin yerleştirileceği kanallar açılıp, saç olan (belirlenen) yerlerdeki saçların, ekim yapılacak bölgeye taşınması ile devam eder. İşlemin herhangi bir riski yoktur fakat işlemlerin hastanede veya en azından hastane ortamında yapılıyor olmasına mutlaka özen gösterilmeli. Saç diplerinin iyileşme süresi ilk 10 günün sonunda kabuklanma olması, 2 ay içerisinde ekilen saçların dışarıda görünen kısmının dökülerek içeriden uzamaya devam ederek yeni saçların yüzeye çıkmaya başlaması ile devam eder ve takribi 1 yıl içerisinde tüm saçlar çıkmış olur. Saç ekimi için uygun olup olmadığınız ön muayene sonrasında kesinleşir eğer kalıtsal bir rahatsızlığınız yoksa genelde saç ekimi için uygun olduğunuz sonucuna ulaşılıyor.

Saç Ekiminin Öncesinde Neler Yapılmalı?

  • Bu işleme karar verip bir yer seçtiyseniz bireysel olarak bazı sorumluluklarınız bulunmakta, zaten seçmiş olduğunuz doktor size bu konuyla ilgili liste verecektir ancak biz yine de temel kuralları sizler için yazalım.
  • Kan sulandırıcı (aspirin v.b) ilaçları işlemi yaptırmadan 7 gün önce bırakmalısınız. Yapılacak işlem her ne kadar cerrahi olmasa da iğneler kullanılacağı için küçük kanamalar gerçekleşebilir.
  • Operasyon günü saçınıza kimyasal ürünler sürmeyin. Jöle, briyantin veya saç spreyi gibi maddeler saç ekimi sırasında derinize ciddi zararlar verebilir.
  • Herhangi bir kronik rahatsızlığınız varsa bunu mutlaka doktora bildirmelisiniz.
  • Hastaneye gelirken rahat kıyafetler giymeniz önerilmektedir. Gömlek gibi saçınız ile temas etmeden giyebileceğiniz kıyafetleri tercih edebilirsiniz, ayrıca lokal anestezi olacağı için yanınızda bir refakatçi bulunmasında yarar var.
  • Kafein, sigara gibi maddelerden işlem öncesi ve sonrasında bir süre ara vermelisiniz.
  • Saç ektirmeye tok karnına gelmenizde yarar var.

Saç Ekiminden Sonra Yapılması Gerekenler

Operasyon bittikten sonra ilk saç yıkanması işlemin yapıldığı yerde uzman tarafından gerçekleşir. İlk üç günden sonra sizde evinizde doktorunuzun verdiği şampuan ve yıkama yöntemi ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Uzun süre güneş altında kalmamaya özen göstermelisiniz, ilk dönemler saç köklerinde kaşınma, yanma ve kabuklanma olacaktır işlemin yapıldığı bölgeyi kesinlikle kaşımamalısınız. Eğer şapka, bere gibi aksesuarlar kullanmak isterseniz mutlaka ekimin yapıldığı yerlerin hava almasını sağlayın. Uyku sırasında ufak yastıkları tercih edin, saç köklerinin yastığa çok fazla temas etmemesini sağlayın.

Kıyafet seçiminde ise gömlek, hırka veya fermuarlı giysiler seçmelisiniz, saç ile temas edecek kıyafetler giymemeniz iyileşme sürecini hızlandıracaktır. 15 gün boyunca suana, spor hamam gibi saç köklerini yumuşatacak ve terlemeye yol açacak eylemlerden uzak durmalısınız. Saç yıkama işlemi de oldukça hassas ve dikkat gerektiren bir konudur, sadece yıkarken değil kurularken de mutlaka dikkatli olmanız gerekiyor örneğin havlu kullanmak yerine fön makinesi tercih edilebilir.

Kadıköy saç ekimi merkezimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilir yada Whatsapp aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara